Edirne Tarım Odası Başkanı Hüseyin Arabacı: “Üreticilerimizin 745 Litre Süt Alabileceği Kabil Denk Oluşturacağını Umuyoruz ve Bekliyoruz”

Edirne Ekincilik Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, güzeşte sene ayçiçek üreticisinin bir titrem ayçiçek satarak 745 litre mazot alabildiğini bu sene üstelik açıklanacak fiyatla benzeri oranda çiftçilerin süt alabilmesi gerektiğini söyledi.  Arabacı “gine üreticilerimizin 745 litre süt alabileceği gibi kıymet oluşturacağını umuyoruz ve bekliyoruz. Bakanlığımızın bu hasat döneminde gümrük vergilerini bire bir tık yükselterek üreticilerimizin zenginlik payını bile düşünerek maliyetler ayn önünde bulundurulduğunda hakeza aynı denk beklentisi var. İnşallah lazım müdahaleyi yapacaklarına inanıyorum” dedi.

Edirne Ekincilik Odası Başkanı Hüseyin Arabacı Trakya Birlik’in elan denk açıklamadığını ifade ederek, bu sene çiftçinin 745 litre süt alabilmesi üzere ayçiçek aya fiyatının 17 liralık 50 kuruş açıklanması gerektiğini tabir etti.

“ŞU ZAMAN MAATTEESSÜF PİYASADAKİ AYÇİÇEK FİYATLARI İSTENİLEN BİR ORANDA DEĞİL”

Ayçiçekte kilo üretim maliyetinin 10 ila 11 beyninde olduğunu kaydeden Arabacı, “Sabık yıl ayçiçeğinde Trakya Birlik’in alım fiyatı 5 liralık 40 kuruştu. Kış dönemine doğru 17 liralara kadar artık. Natürel olarak bu sene üreticinin Ukrayna- Rusya savaşı olmasından ufuk beklentisi elan da arttı. Şu zaman maalesef piyasadaki ayçiçek fiyatları mergup bir oranda değil. Maliyetlerimize baktığımızda neredeyse maliyet fiyatına elverişsiz dışından yayın geliyor. Bu dönemde fiyatların bu büyüklüğünde bağan olması ve ayrımsız zamanda dahi bakanlığın bütün hasat döneminde akim gümrükle haricen dünyalık getirmesi, maliyetlerimizle uyuşmuyor. Talebimiz bakanlığımızın gümrük vergilerini benzeri tutar olsun yükseltmesi ve bizim yaptığımız maliyetlerle çakışıp üreticinin beklentisi doğrultusunda ayrımsız karşılık oluşması. Maliyetlere baktığımızda dekara 10-11 lira civarında takkadak maliyet gözüküyor. Tığ 745 litre mazotu alabilmek üzere bugünkü şartlarda gündöndü fiyatının 17,5 liralık olması gerekiyor. Bugünkü piyasalarda ise 10-11 liralık üzere rakamlarla güçlükle dışından bölgemize günâşık geliyor. Burada bakanlığın üreticilerin beklentisini karşılayabilecek oranda denk oluşmasını sağlaması gerekiyor” dedi.

“YİNE ÜRETİCİLERİMİZİN 745 LİTRE SÜT ALABİLECEĞİ GİBİ FİYAT OLUŞTURACAĞINI UMUYORUZ VE BEKLİYORUZ”

Arabacı, ayçiçeğinde hasadın başladığını anlatım ederek şunları söyledi:

“Sabık yıl ayçiçek fiyatımız 5,40 liraydı. Bu fiyatla üreticilerimiz 745 litre mazot alabiliyordu. Tığ üreticiler namına güzeşte yılki fiyatın tıpkısı tık üstüne çıkmak istiyoruz, tabiatıyla kim. Şu anki piyasalara baktığımızda öyle bire bir rakam bulunmayan, piyasalarda. Burada hem Trakya Birlik’in hem birlikte bakanlığımızın lüzumlu müdahaleyi yapacağını, yeniden üreticilerimizin 745 litre süt alabileceği kadar bedel oluşturacağını umuyoruz ve bekliyoruz. Bakanlığımızın bu hasat döneminde gümrük vergilerini bire bir tık yükselterek üreticilerimizin zenginlik payını birlikte fikren maliyetler ayn uğrunda bulundurulduğunda hakeza tıpkısı fiyat beklentisi var. İnşallah gerekli müdahaleyi yapacaklarına inanıyorum.”Share: