Edirne’de su, yer ve hava analizlerinin yapılacağı araştırı merkezi kurulacak

Edirne’üstelik, su, toprak ve albeni analizlerinin yapılacağı, içerisinde ayrımlı laboratuvarların meydan alacağı Mavi Nema Araştırma Merkezi kurulacak.

Trakya Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Trakya Üniversitesi ve Bulgaristan’dan Prof. Dr. Asen Zlatarov Üniversitesi aksiyon birliğinde hayata geçirilen “Semavi Nema amacıyla Sınır Ötesi İş Birliği: Mavi Nema Laboratuvarları” Avrupa Birliği projesinin planlama toplantısı Edirne’dahi yapıldı.

Toplantıda, geliştirme ve uçucu çalışmaların uygulanması süreçleriyle ilişik planlamalar gerçekleştirildi.

3,3 milyon avroluk bütçesiyle çevre alanında sunma efdal bütçeli hudut dışı teşrikimesai projesiyle, çevresel himaye bilinci ve sürdürülebilir kalkınma farkındalığı oluşturulması amaçlanıyor.

Araştırı ve geliştirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinin planlandığı proje ile Burgaz ve Edirne’bile ortak araştırı metotlarının geliştirilmesi ve proje ortaklarının araştırma altyapılarının güçlendirilmesi için iki kentte Semavi Nema Araştırı Merkezi kurulacak.

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen Proje Koordinatörü Prof. Dr. Meram Türkyılmaz, sınır ötesi teşrikimesai ile Türkiye ve Bulgaristan’ın akarsu kaynaklarının analizlerini yaparak çevresel esirgeme ve sürdürülebilir kalkınmaya destek icat etmek istediklerini belirtti.

Merkezde su, toprak ve gelgel analizlerinin yapılacağını aktaran Prof. Dr. Türkyılmaz, şunları kaydetti:

“sınır dışı bölgedeki paydaşlarımız ile natürel kaynakların sürdürülebilir yönetimi üzere etkileşim, koordinasyon ve teşrikimesai içerisinde çalışmalarımız bitmeme ediyor. Bu kapsamda Ardıl, Tunca ve Meriç nehirlerinin suyunda mevcut ve ekosisteme beis veren mikroplastik atıkları büyütmek için muktezi tesisat ve altyapıları oluşturuyoruz. Çalışmalarımızı tamamladığımızda sınırın seçme iki tarafındaki su ekosistemlerinin ekolojik durumu için oylumlu bilgi ve veriler elde edeceğiz. Bu sayede ati dönemlerde yapılacak araştırma faaliyetleri devamlılık kazanacak.”

Derinti sonrası proje heyeti, Meriç ve Ergene nehirleri ile Enez, İpsala bölgesi ve Gala Gölü’nün birlikte aralarında bulunduğu 12 ayrımlı noktaya vadi ziyaretleri gerçekleştirdi.

Share: