Efsanevi Hakları Himaye Kanunu forumda ele makbuz

Nilüfer Belediyesi ve Bursa Barosu Efsanevi Hakları Komisyonu yoluyla düzenlenen “Seçim Çerçevesinde Sorumluluklarımız” başlıklı forumda bakir sâdır 5199 basit Hayvan Hakları Himaye Kanunu ele makbuz.

Yeni çıkan 5199 az Hayvanları Dulda Kanunu ve bu kanuna ilişkin kendisine ilişik amme kurumlarının sorumlulukları, Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nun gelişigüzel düzenlediği forumda tartışıldı. Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde planlı “Kanunlar Çerçevesinde Sorumluluklarımız” antetli foruma Nilüfer, Gemlik, İznik ve Osmangazi Belediyelerinden mevrut baytar hekimler ile Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar 2. Mıntıka Müdürlüğü’ne mecbur Bursa Ofis Müdürlüğü’nden baytar hekim ve orman sıyanet memuru katıldı.

Bursa Barosu Efsanevi Hakları Komisyon Üyesi Avukat Dilruba Uslu Dünya’ın konuşmacı adına meydan aldığı foruma Nilüfer Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Mehmet Temirtaş ile Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Fetiş Çetiner da katıldı.

Forumda eskimemiş çıkan 5199 basit Hayvanları Siper Kanunu’nun maddeleri detaylı aynı şekilde ele alındı. Kanun maddelerindeki boşluklar ve sorumluluklar tartışıldı. Kanunun amacının hayvanlara iyi ve akla yatkın ortamların sağlanması olduğuna değinen Bursa Barosu Hayvan Hakları Yarkurul Üyesi Av. Dilruba Fikirli Âlem, “Bu kanunun amacı, hayvanların üzücü ve işkence çekmelerinin önüne unutmak arz gani şekilde korunmalarını bulmak. Bu kanun, hayvanların haklarını korumakla mesul kanundur. Sokak hayvanları sorunlarını çözebilmek için kurumların üstelik ayrıntılı tıpkısı ayakyolu ayırıp çekim yapmaları gerekiyor” dedi.

Foruma katılan veteriner hekimler kanunlardaki ara sıra maddelerin sahayla uyuşmadığına, müstacel durumlarda karar alınması gerektiğinde bu kanunların elverişsiz kalındığına özen çekti.

Av. Dilruba Fikirli Dünya üstelik, “Değişmeyen vericilerin bu kararları alırken hayvanları ne büyüklüğünde bildiği, ortamı hangi kadar bildiği ve sahaya ne kadar bilgili olduğu önemlidir. Yasa görüşmelerinde bu konuda ehli insanlar ve sorunları bilen insanlar katılmadığı amacıyla bu sorunlar orada tartışılamıyor. Bunları anlattığımız kişiler uygulamayı bilmediği amacıyla da hal getiremiyorlar. Kanunda kâh açıklar ve antagonizma noktalar var. Burada hukukta değerlendirme teorisi öne çıkıyor. Her şeyi kanun koyucu koyamaz mevzuata bu şekilde etkin tıpkı herkes değil. Biz çabucak bunu düşünürken o kanunda ne konumda durup bazı korumaya çalışıyoruz ona bakmalıyız” diyerek konuştu. – BURSA

Share: