Ejderha meyvesi ve Hint incirine alternatif “Peru elması”

Tropikal meyvelerin yetiştirildiği Mersin’bile aynı üreticinin kalburüstü sonuç aldığı Peru elmasının hem açıkta hem birlikte dikensiz olması dolayısıyla çarliston marka altında yetişen ejder ile meyvesinde dikeni çok olduğu amacıyla toplanması zahmetli Hint incirine alternatif kendisine yaygınlaştırılması için düzentileme başlatıldı.

Erdemli ilçesinde meraklı müstahsil Arif Doğan aracılığıyla evvel saksılarda arkası sıra birlikte bahçede yetiştirilen Peru elmasının yaygınlaştırılması için emek başlatıldı. Cenup Amerika kökenli Peru elmasının yaygınlaştırılması üzere Efdal Tarım ve Orman Müdürlüğünün ustalık ekibi Doğan’ın bahçesini ülfet ederek, incelemede bulundu. İnceleme sonrasında diğer tropikal meyvelerden daha içimli olan Peru elmasının projeyle tecrübe parseli kurulmasına karar verildi. Serada ve açıkta de yetiştirilebilen meyvenin, alelhusus tuhaf altında üretilen ejder ile meyvesi haddinden fazla dikenli olduğu amacıyla mütekait olan Hint incirine mütenavip olabileceği kaydedildi. Tıpkısı zamanda süreduran araziler ve bezgi bitkisi yerine de değerlendirilmesi olanaklı olan Peru elması için geçmiş resmi deneyim parselinin gücük sürede hazırlanacağı aktarıldı.

“Açıkta çokça evire çevire ürün makbuz”

Işaret alınan meyveleri durumunda inceleyici Efdal Tarım ve Orman Müdürü Ongun Yıldız, “Peru elması kaktüs, yani kumu seven tropik ayrımsız kâr. Meksika, Güney Amerika kökenli tıpkısı bitki. Nebat Efdal ilçemizde üreticimiz Arif Doğan marifetiyle denendi. Gördüğünüz kabilinden saksıda, açıkta çok fena hâlde mahsul makbuz. Bire Bir bitkiyi üreticimiz antik altında bile denedi ve bizimle iletişime geçti. Biz birlikte müdürlüğümüzün beceri personellerince yaptığımız inceleme ve çalışmada ejderha meyvesi ve Hint incirine alternatif olabileceğini düşündük. Aşağılık çokça fena hâlde bire bir bitki” dedi.

Halk beyninde kaynana dili, dikenli incir, kara tahta inciri olarak da bilinen firavun inciri ile Peru elmasını kıyaslayan Yıldız, “Hint incirinde meyveler çokça dikenli oluyor. İşçilik ve hele hasatta bazen sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sınama parselinde iki nev Peru elması var. Bir tanesi dikenli olan ama dikenler vakit kaybetmeden deneyli gövdede, meyvede çalı bulunmayan. Dolayısıyla hasadı mahdut ve hazırlop olacak. Kâr aroma olarak Hint incirine bakarak henüz lezzetli, çekirdeği var amma istihlak esnasında onu hissedemiyorsunuz” diye konuştu.

“Sınama parseli kurma çalışmasına başlıyoruz”

Peru elması esermek üzere ejderha meyvesindeki kabilinden antik altına lüzum olmadığını dahi nâkil Şans, “Ejder meyvesi ile kıyaslayacak olursak, ejderha meyvesi sıçandişi altına gereksinim duyuyor. Peru elmasında üreticimizde denemiş açıkta saksıda güzel ürün makbuz. Antik altında denemesi da yapılıyor. Yani açıkta atıl arazilerin değerlendirilmesinde ejderha meyvesine ve Hint incirine mütenavip adına bu ürünün yaygınlaştırılmasını destekliyoruz. Teknik konularda üreticimize bindi vereceğiz. İlçe müdürlüğümüz bünyesinde bire bir fidanlığımız var. Bu fidanlıkta Peru elması ile ait tıpkısı deneyim parseli ihdas çalışmamıza başlıyoruz” şekline konuştu.

Üretici Arif Doğan ise, “Peru elması için 2 değişik parselde çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bir Numara denemelerimiz dış ortamda, açıkta yetiştirdik. İkincisini birlikte sera içinde yetiştiriyoruz. Bir ağaç tahminî 30 kesim kâr verdi. Erdemli İlçe Tarım Müdürlüğümüzle bu arada beceri çalışmalarımızı yapıyoruz. Şu anda tecrübe üretimlerimize başladık. İnşallah bunları yaygınlaştıracağız” ifadelerini kullandı. – MERSİN

Share: