Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Su Ürünleri Av Sezonu açılışına katıldı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, bugünkü politika faizi olan yüzde 13,5 üzerinden balıkçı kardeşlerimize Ziraat Banka’mız benzeri işletme kredisi kullandıracaktır, buna de bugünden itibaren başlayacaktır.” dedi.

Icra Vekili Kirişci, Akarsu Ürünleri Av Sezonu açılış törenine katıldı. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan üstelik Kirişci ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, bakir av sezonuyla ilgilendiren balıkçılara bereketli ayrımsız zaman diledi.

Kireçburnu Balıkçı Barınağı’nda balıkçılarla tıpkı araya gelen Kirişci, av yasağının devam ettiği 4,5 kamer boyunca bugünün dört gözle beklendiğini, tam hazırlıkların yapıldığını dile getirdi.

Akdeniz’bile üstelik balıkçıların 15 Eylül’dahi denize açılacağını anımsatan Kirişci, ekolojik özellikleri birbirinden farklı dört denizdeki varlıkların tamlık kesimler vasıtasıyla korunması gerektiğine bel etti.

Kirişci, geçerli tedbirlerle ve getirilen kurallarla denizleri koruduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“İşte bu sayede 30 yıldır Marmara’dan çıkmayan uskumru geri geldi. Koruyucu ve kırlangıçlar, ayrıca orkinoslar yüzüyorlar. Denizlerimiz çokça artımlı, balıkçılarımız birlikte haddinden fazla yırtıkça maşallah. Bire Bir yandan denizlerdeki varlıklarımızı korurken balıkçılık sektörümüzü üstelik bütün gücümüzle destekliyoruz. DÜRÜST Tümen hükümetleri döneminde balıkçılarımıza bugünün parasıyla 10,2 bilyon TL ÖTV tenzilatlı mahrukat desteği, yetiştiricimize 7,2 milyar TL, başka desteklerle mecmu 18,2 bilyon TL ifa yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Akarsu ürünleri avcılarına, üreticilere Tarım Bankası marifetiyle düşük faizli kredi imkanı getirdik. Sektöre 2002 yılından bugüne büyüklüğünde bugünün parasıyla 13,9 bilyon TL, 2021’de ise 936 milyon TL sübvansiyonlu güven sağladık. 30 Ağustos bakımından 2 bin 700 balıkçımıza 19 bilyon TL tutarında yüreklilik kullandırdık. Dünyada adından küçümseme ettiren canlı bire bir balıkçılık sektörümüz var.

Akarsu ürünleri sektöründe 18 bin 476 balıkçı gemisi ile Avrupa’nın en aktif balıkçılık filosuna erbap ülkelerinden biriyiz. Yetiştiricilik sektöründe 2 bin 223 tesisimiz var. Avrupa’nın bildirme çağdaş 281 sayı su ürünleri işleme tesisine sahibiz ve SUTAŞ ülkeleri ortada bildirme haddinden fazla istihsal özne ülkeyiz. 250 bin vatandaşımızın istihdam edildiği sektörümüz, sizlerin yardımıyla büyüyor, gelişiyor.”

“2023 yılı dış satım hedefimiz 2 milyar dolara tehlikesiz adımlarla parıldamak”

Vekil Kirişci, sektörle alım duyduğuna belen ederek, balıkçılık sektörünün ihtiyacın üstünde avcılık kapasitesine erbap bulunduğunu söyledi.

Geçen yıl su ürünleri ihracatının 1,4 bilyon dolar düzeyine ulaştığını anımsatan Kirişci, “2022 yılı ihracatımızın 1,5 bilyon dolar olmasını bekliyoruz. 2023 yılı ihracat hedefimiz 2 milyar dolara emniyetli adımlarla tekâmül etmek. Geçtiğimiz sene başlattığımız uygulama neticesinde, balıkçılarımızın Akdeniz’dahi kırmızı karides avcılığını sürdürmelerine ve Gökçe Vatan’ın herhangi bir noktasında bayrağımızı dalgalandırmalarına imkan sağladık. Bu sayede, balıkçılarımız, trol gemileriyle Gün Doğusu Akdeniz’in uluslararası sularında 12 kamer boyunca avcılık yapabiliyor. Balıkçı kardeşlerim, yeter ki siz dünyaya ferahlamak isteyin, tığ sonuna kadar yanınızdayız. Sizlerin yolunu yapmak, işlerinizi kolaylaştırmak üzere hangi gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya de devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“2022 yılı böylece kestirmece 84 milyon yavru balığı su kaynaklarına bırakmış olacağız”

Kirişci, ekosistemi korumanın önemine dikkati çekerek, çabucak balıkları değil, bahir çayırlarını, algler ve bahir ekosisteminin tamamını yüklenmek gerektiğini anlattı.

Bu çerçevede arama ve teftiş botlarıyla bahir ve çöz sularını koruduklarını, araştırma gemileri ile incelediklerini bildiren Kirişci, bu çerçevede yapılan çalışmalar hakkında bilgelik verdi.

Kirişci, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

” Güneydoğu Anadolu’birlikte şabut balığı, Akdeniz’dahi orfoz, lahoz ve mercan, Veli’üstelik çupra balığı ve levrek, Karadeniz’dahi koruyucu, mersin ve natürel ala özellikle oluşmak için 15 ayrı türden balığı akarsu kaynaklarına bıraktık. Bu kadar değişik türle balıklandırma yapan bildirme mahir ülkelerden biriyiz. 2022 yılı böylecene her bir vatandaşımız amacıyla birer skor tutmak üzere tahminî 84 milyon yavru balığı su kaynaklarına bırakmış olacağız. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına uygun şekilde, balıklandırma miktarını 2023’te 100 milyon adede çıkarmayı hedefliyoruz. Balıkçılığın sürdürülebilirliği üzere koşullarımızı gözeten benzeri şekilde dünya standardı uygulamalarını yürütmekte kararlıyız.”

“Enerjiyle ilgili akse kimsenin hayalet edemediği boyuta ulaştı”

Balıkçıların taleplerine değinen Kirişci, şu bilgileri verdi:

“Biliyorum istihsal yerine canımızı sunma çokça yakan bizim akaryakıt giderlerimiz. Akaryakıtla ilgili tekrar bizim dönemimizde başlayan aplikasyon sizleri doygunluk etmiyor gibi amma unutmayalım ki acun çokça büyük tıpkı felaketin içinden geçti. Ilk pandemi ve peşi sıra Rusya- Ukrayna Savaşı…Enerjiyle ilgilendiren kriz kimsenin manzara edemediği boyuta ulaştı ve buna sınırlı kendisine azık krizi manşete taşındı. Dünya ülkeleri kendisine çokça dikkat etmemiz gerekir. Sayın Cumhurbaşkanımızın değerlendirmelerini henüz almadık ama şurası açık yüreklilikle söylüyorum; değme zaman, sürekli yanınızda ergin saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın gene talimatlarıyla, bugünkü yöntem faizi olan yüzde 13,5 üzerinden balıkçı kardeşlerimize Kültür Banka’mız aynı işletme kredisi kullandıracaktır. Buna bile bugünden itibaren başlayacaktır.”

Karadeniz, Iye ve Marmara’de su ürünleri av sezonu açıldı

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, konuşmasının peşi sıra denize koruyucu, levrek ve Mersin Balığı bırakarak, halka balık dağıttı.

Yeni mensur edilen balıkçı gemisinin küşat kurdelesini kesen Kirişci, balıkçı teknesi ile denize açılarak sezonun evvel balık avına eşlik etti.

Kirişci ve balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diye tekneleriyle denize açılarak sezonun ilk siftahını yaptı. Teknede balıkçılarla denize apışlık atıp ağ toplayan Kirişci, balıkçılarla dostça ederek, eskimemiş sezonun kılıklı ve hayırlı olmasını diledi.

Kirişci buradaki açıklamasında, “Burada şişman tıpkısı say sarfiyat ediliyor. Ben vekil adına ilk defa hakeza bir birikim ve tecrübe edindim, emeklerine afiyet, ermiş milletimize da sağlık olsun.” dedi.

Sezonun evvel balığının tekneye çekilmesinin peşi sıra Kirişci, balıkçılarla foto çektirdi.Share: