El-Kılıç değerlendirmesinde kâin Yunanistan Genelkurmay Başkanı’ndan Türkiye’ye hadsiz gözdağı!

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros ülkede düzenlenecek olan Silahlı Kuvvetler Haset kutlamaları nedeniyle yaptığı konuşmada Türkiye’ye göndermelerde bulundu.

“TÜRKİYE’NİN OPERASYONLARI YUNANİSTAN’A BİR PLAN”

Orgeneral Konstantinos Floros, ülkelerine çekişme açmayı düşünenlerin yeni bir ‘Maraton’la yüz yüze kalacağına meni etti. Türkiye’nin açıklamalarına ve Türkiye’deki dal düzem analistlerin Ankara’nın Suriye ve Kuzey Irak’taki operasyonunun “Yunanistan’a bir mülahaza” olduğu yönündeki açıklamalarına aksan özne Floros, bu sözlerinin Türkiye’ye dolaylı aynı yanıt olduğunu belirtti.

“NE ANT İSTERLERSE GELMEYE KARAR VERİRLER”

Yunanistan’ın önde mevrut nişane organlarından protothema.gr bilgi sitesinin okuyucularına duyurduğu haberde, “Yüksek moral, profesyonellik, yerleşme, sarsılmaz egemenlik amma değme şeyden ilk silahlarınızın gücü ve ruhunuzun ateşi, bizi ki yıldırma ederse etsin, Yunanistan’ın ruhlu, bağımsız milletvekili ve hür kalacağının en ongun garantisidir. Hangi zaman isterlerse gelmeye karar verirler” ifadelerini kullandı.

“EMİNİM Kİ DEĞME BİR YUNANLI ÜLKESİNİ YÜKLENMEK İÇİN MÜCADELE VERECEK”

Floros konuşmasının devamında ise “Sulh istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz, ama ki ‘gelmek’ kabilinden ölümsek tıpkısı yazık yaparsa, kullanılmamış tıpkısı Maraton, eskimemiş tıpkısı Salamis ve yeni bir 731 ile karşı karşıya kalacağını önceleri bilsin. Eminim ki beher Yunanlı evvelden kavi çok posta olduğu üzere ülkesini korumak amacıyla bereketli uğraş verecek. Tıpkı toprak zerresi için, benzeri kayaç amacıyla, benzeri Yunan taşı için da… Zira biz onlara sahip olmak amacıyla güç tıpkı denk ödedik” dedi. Sözcü gazetesinde meydan alan habere bakarak silahlı Kuvvetler subaylarına seslenen Genelkurmay Başkanı, “Ülkemizi savunma cesareti bize atalarımızdan kaldı ve cümle aracılığıyla biliniyor” dedi.

MARATON NEDİR?

Floros’un bahsettiği Maraton: Yunanistan’a birinci Pers saldırısı sırasında, MÖ 490 yılında Platea’dan mevrut bindi birliğiyle berkitme edilmiş Atina kuvvetleri ile General Datis komutasındaki Ahameniş Ordusu beyninde Maraton Ovası’nda gerçekleşen tıpkısı muharebe. Pers Ordusu’nun yenilebileceğini gören Yunanlar, Perslere alın daha bir özgüvenle savaşmıştır. Yunanlılar, Perslere karşı alınan zaferin tıpkı bakıma Maraton Muharebesi ile başladığına inanmaktadır.

Share: