Elazığ depreminden 24 saat sonra enkazdan çıkarılan Yüsra okullu oldu

Elazığ’bile 24 Aile 2020’da meydana mevrut depremde babasını ve ağabeyini kaybeden, annesi ile enkazdan saatler sonra gaileli çıkarılan Yüsra Yıldız, anaokuluna başladı.

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan, 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6,8 büyüklüğündeki depremde, Mustafa Vakarlı Mahallesi’nde yıkılan Kalay Apartmanı’nın enkazında babası Hüseyin ve 12 yaşındaki ağabeyi Öz Saygı Baht’ı yitiren, Uyanık Arama Kurtarma timi eliyle annesi Ayşe Nasip ile iyi çıkarılan Yüsra, basamak ve bacaklarındaki ezilmeler zımnında 7 işler geçirdikten sonra sağlığına kavuştu.

Annesiyle devletin sağladığı imkanlarla yerleştirildikleri Bizmişen Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarında yaşamını sürdüren Yüsra, tıpkı mahalledeki İyiliğe Uçanlar Anaokulu’nda eğitim bilimi hayatını başladı.

Annesi Ayşe Nasip ile okula revan 5,5 yaşındaki Yüsra, arkadaşlarıyla baziçe oynadı, eğlenceli zaman geçirdi.

“İnşallah bizim üzere çıktı henüz ongun olacak”

Temel Ayşe Nasip, AA muhabirine, kızı okula başladığı üzere ateşin ve mutlu olduğunu söyledi.

Kızının istinas süreci yaşayacağını dile getiren Şans, “Kızım okul üzere çokça hevesli. Bana sürekli ‘Okula gidelim’ diyordu. Okulu girmek istiyordu. Kaydını yaptırdım, geldik okula.” dedi.

Kızının okula başlamasının hem kendisine hem birlikte kızına gani geleceğini anlatım fail Nasip, kızı ile heyecanla okula geldiklerini belirtti.

Felek, “Yüsra ilk defa okula gidecek. İlk periyot olmasına karşın kızım çocuklarla çokça eğlendi, güzel aralık geçirdi. İnşallah bizim üzere imdi elan bereketli olacak. Her ant kızımın yanındayım. Elimden geldiğince kızıma destekçiyim. İnşallah kızım üzere iyi aynı devir evet. Evde çok sıkılıyordu. Psikolojisi de bozuktu. İnşallah burası ona mebzul gelir. Hemencek ihvan edindi. İyi ayakyolu geçiriyor. Burada baziçe oynaması ve evire çevire antlaşma geçirmesi ona maneviyat peki. Kızımdan bambaşka kimsem namevcut, ona bilcümle koruyucu olacağım.” ifadelerini kullandı.

Okulun evlerine andıran olduğunu anlatan Talih, kızını okula şen götüreceğini dile getirdi.

İyiliğe Uçanlar Anaokulu Müdürü Fatih Bozkuş üstelik Elazığ depreminin simgesi olan Yüsra’nın zaman okullarında eğitim öğretime başladığını söyledi.

Okul binasının depremden sonraları İyiliğe Uçanlar Derneği’nce yapıldığını anlatan Bozkuş, “Yüsra’nın bizim öğrencimiz olması bize ayrı aynı bahtiyarlık verdi. Arkadaşlarıyla eğitme sürecine başladı. Okulumuz donanım kendisine en üst seviyelerde. Okulumuzun kamu imkanlarından bildirme iyi şekilde faydalanacaktır.” diye niteleyerek konuştu.Share: