Elazığ haberi: Vali Akkoyun memleketi Elazığ’da yaşanan depremi simülasyon tırında birebir yaşadı

Ilbay Akkoyun memleketi Elazığ’üstelik yaşanan depremi simülasyon tırında uygun yaşadı

KARAMAN – Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, memleketi Elazığ’dahi yaşanan 6.8 şiddetindeki depremi öğrencilerle birlikte kurulan yer sarsıntısı benzetim tırında uygun yaşadı.

Vali Tuncay Akkoyun, 13 Ilk Teşrin Acun Kıyamet Risklerinin Azaltılması Haset zımnında İl Kıran ve Acil Kapsam Müdürlüğü aracılığıyla Aktekke 15 Temmuz El Erki Meydanı’nda planlı etkinliğe katıldı. Burada kurulan deprem simülasyon tırına minik öğrenciler ve İl Güvenlik Müdürü Ayhan Taş ile gelişigüzel binen Vali Akkoyun, 2020 yılında memleketi olan Elazığ’üstelik yaşanan ve 24 saniye süren 6.8 şiddetindeki depremi uygun yaşadı.

“Rabbim tıpkısı henüz ülkemizin hiçbir yerinde böyle afetler göstermesin”

Gazetecilere açıklamada kâin Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, “13 Ilk Teşrin Dünya Facia Risklerinin Azaltılması Günü münasebetiyle zaman Karaman’de kıyamet risklerini azaltma temasıyla bazen etkinlikler yapılıyor. Ayrımsız zamanda bile burada tıpkı simülasyon ile öğrenciler ve vatandaşlarımıza bir hareket simultane neler hissedileceğini ve bu hareket anında neler yapılması gerektiğiyle ilişik kullanışlı eğitimler veriliyor hem üstelik vatandaşlarımızın bunları yaşayarak anlaması ve uygulaması anlamında benzeri dizi çalışmalar yapılıyor. Türkiye bilinen yer sarsıntısı bölgesi, bizlerin anbean depreme amade olması gerekiyor. Lüzum evlerimizde lüzum işyerlerimizde, evlerimizdeki eşyalarımızın emniyetli aynı şekilde yerleştirilmesi, hareket çantası ve değişik tedariklerin hazırlanması noktasında bilcümle vatandaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor. Bu anlamda bizlerde bu bilincin, duyarlılığın, farkındalığın oluşması henüz üstelik güçlenmesi namına ant içerisinde yıl içerisinde değişik etkinliklerle hem vatandaşlarımızın yaşayarak henüz aşkın öğrenebileceği, bilincin arttırılacağı etkinlikler yapıyoruz” dedi.

AFAD Başkanlığının bu anlamda sakil icraat yaptığını üstelik söyleyen Vali Akkoyun, “Bizler da AFAD İl Müdürlüğümüz bünyesinde bu çalışmaları ilimizde gerçekleştiriyoruz. Hareket benzetim tırımızda öğrencilerimizle alay malay 2020 yılında Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin birebir aynısını yaşadık. Rabbim tıpkı daha ülkemizin hiçbir yerinde hakeza afat göstermesin. Benim içre haddinden fazla anlamlıydı. Bu vesileyle Elazığ depreminde mevt eden vatandaşlarımıza tekrar Allah’tan yağmur diliyorum. İnşallah hiçbir şehri ve bölgesi bu nev afetlere maruz kalmaz. Ama bizler anbean olacakmış üzere hazır ve tedbirli olmalıyız. Bu anlamda AFAD özellikle tevessül etmek üzere amme kurumlarımız mukteza bütün bilgilendirmeleri ve uygulamaları gerçekleştiriyorlar. “diyerek konuştu.

“Deprem simülasyon tırımız 1 hafta boyunca Karaman’da olacak”

AFAD İl Müdürü Şerife Han üstelik, “Hareket benzetim tırımız bu hafta Karaman’birlikte. Bu tırlardan Türkiye’üstelik 4 parça var; birisi İstanbul’dahi 3’ü üstelik turist adına tamlık illerimizde dolaşıyor. Özellikle 13 Ilk Teşrin Risk Tenkis Haset dolayısıyla nida ettik. Bu simülasyon tırımızla özellikle depremi haddinden fazla dinamik benzeri mevki namına deprem andaç, öncesi ve sonrasında yapılacakların anlatılması noktasında daha deli dolu farkındalık ihdas etmek üzere simülasyon tırlarımızı kullanıyoruz. Bizim ilimizde riziko birkaç demeye gelmiyor” dedi.

Depremi benzetim tırında birebir güçlü Efsa Yardımcı ise, “Sallanırken az buçuk korktum. Hamur hareket oluyormuş kabilinden hissetim ve dakikasında sıranın altına girdim” diye konuştu.

İrem İldeniz üstelik, “Böyle binince baya sallandı. Ego indikten sonradan halen düzlük sallanıyormuş kabil hissediyorum” şeklinde konuştu.

Etkinlikte Vali Tuncay Akkoyun, minik öğrencilere yapboz ile boyama kitapları armağan etti.

Share: