Elazığ Osb Müdürü Suat Öztürk: “gestalt Bankası Faizi Yüzde 13’e Düşürdü Ama Piyasadaki Faizler Yüzde 32-40 Beyninde. Bu Yüzdelik 13 Kime Uygulanıyor?”

Elazığ Tevhit Sanayi Bölgesi Müdürü Suat Öztürk, Eşkâl Bankası’nın siyaset faizinde aynı puanlık düşüş kararının, piyasaya yansımadığını söyledi. Öztürk, “Gestalt Bankası 1 puan daha düşürdü, yüzde 13’e düşürdü. Ama çın fiyatlara baktığınız ahit, yüzde 32, yüzde 34 ve yüzdelik 40 beyninde faizler var ki esnaf, tecimen, sanayici bu faizlerin altından bittabi kalkacak? Bu yüzde 13 kime uygulanıyor? Yani bu sanayiciye, ürettiği ürünlerle, maliyetlerle geliyor” dedi.

Elazığ Tevhit Uran Toprak Müdürü Suat Öztürk, Form Bankası Dünyalık Politikası Kurulu’nun siyaset faizinde yaptığı indirimin, ciddi faizle örtüşmediğini söyledi. Öztürk, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sanayicilerin esnafın tüccarın tüketicinin herkesin bundan etkilenmemesi türlü değil dünyada ayrımsız konuşu akse var mı var enerjinin getirmiş olduğu ve bir nice ülkede yıllarca biricik haneli olan şişkinlik olan ülkelerde üstelik koşa haneye çıktı. Erke fiyatları dünyada rastgele tarafta arttı. Bunların kişi mal değerlerine bakarak, bizim zat dünyalık değerimize bakarak arttı. Yüzde 100, yüzdelik 1,2 birebir. 2 birebir 1,3 küsurat ülkeler var akaryakıtta kısık aynı potansiyel var. Enflasyonda filhakika yüzdelik tıpkı, yüzdelik 2 seyreden ülkeler yüzdelik 7-8′ bundan sonra. Yüzde 8-9 olanlar 11-12’lere bundan sonra. Bunlar tamam.

Ama ülkemizde şöyle aynı nitelik var; akaryakıt fiyatları ülkemizde çokça dokunaklı arttı. Kurlar dokunaklı manada arttı. Bu kurların artması etmek, ithalat olarak dışarıya ilişkin bilcümle ürünlerin fiyatlarının artması demektir. Bunların artmasıyla beraber çöz piyasadaki tüketiciye yansıyan fiyatlar, nakliyeler tehlikeli namına 4 tekmil arttı. Düşünün Elazığ’dan Malatya’ya bin 500 liraya taşımalık yapılırken, zaman 3 bin 500 liraya yapılıyor. Bingöl’e bin 500 liraya araba giderken, bugün 4 bin liraya gidiyor. İstanbul’dan 7-8 bin liraya araba gelirken aynı taşımalık arabası, zaman 20-25 bin teklik arası. Bunlar bu tüm maliyetleri zait unsurlar. Gayrı taraftan tabiatıyla bizde şöyle; tıpkısı cümbüş örneğin 2021’in 1. ayından bugüne kadar yüzdelik 585 kalık sanayide. Yüzde 460 civarlarında da doğalgaz artışı var.

“BU YÜZDE 13 KİME UYGULANIYOR?”

Vezneci faizlerine baktığınız devir Dalan Bankası 1 fakül daha düşürdü. 13’e düşürdü. Ama çevre doğruluk fiyatlara baktığınız zaman, şu anda yüzde 32, yüzdelik 34 ve yüzdelik 40 arasında faizler var kim esnaf, tüccar, sanayici bu faizlerin altından nasıl kalkacak? Siz yüzdelik 13’e düşürdünüz. Bu yüzdelik 13 kime uygulanıyor? Bankalar arası alınan gecelik faizlerde mi uygulanıyor? Transferlerde mi uygulanıyor? Etraf realitesine bakınız. Bugün amme bankalarının faizleri bile yüzde 30’larda. Özel bankalar yüzdelik 40’lara kadar çıkıyor. Yani bu sanayiciye, ürettiği ürünlerle, maliyetlerle geliyor. Yok Yoksul tıpkı mevki değiliz, ülke bizim. Tabii inişli yokuşlu dönemleri tamam. Tığ bunu bir vakitler 2000’den ilk daha boğunuk dönemlerde gördük. Bu ülkede yüzdelik 125 enflasyonlar gördük. Gecelik 2 bin 500, 3 bin, 3 bin 500 liralık faizler gördük. 17-18 lime bankaların hüsran yazar, heybet aracılığıyla bunların finanse edildiğini gördük. Birçok şeyler gördük karaborsalar gördük. Bizim gençlerimiz bunları bilmiyor amma tığ bunları yaşadık.

“MAĞDURİYETİN ÜZERİNE MAĞDURİYET OLMAZ”

Ama bu ülkede bunu göğüsleyeceğiz. Tek politik düşün olmadan, hiçbir ayrım olmadan bunların elbirliği ile çözülmesi üzere devletin dahi dümen kadrolarına havari olacağız. Ama orada devletimizin ortamında bile vebal eden, insanların hatalarını düzeltmesi için yetkililerin buna fırsat vermemesi lazım. Dalavere kadroları buna okazyon vermemeli, mağduriyetin konusunda kıygınlık olmaz. İnsanlar zaten edisyon ayakta dururken, türlü vesilelerle gâh kusurlu işlemleri veya hatalı kararlar alınması insanların mağduriyetlerinin alanlarını genişletiyor. Bugün bu büyüklüğünde iş adamları, sanayiciler bu büyüklüğünde şişman zorlukların içerisinde. Bu kadar maliyetlerin yükselmesi içerisinde devletimiz minimum ücreti benzeri öğün artırdı yüzde 100. Ondan sonradan getirdi tarihte görülmemiş meydanlık kendisine 6 ayda bir henüz arttırdı. Bunu hareket adamları de göğüslüyor. Devletin dahi desteği var, bizlerin üstelik desteği var.”Share: