Elazığ’da 345 personelin katıldığı deprem ve ateş tatbikatı içki kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı sarsıntı tatbikatında, binadan göle, depresyon altından araçta sıkışmaya bir nice alanda mahdut kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’da İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Hazar Gölü kenarında deprem ve cuşuhuruş tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik sarsıntı ve cuşiş tatbikatına mevrut AFAD ekipleri, kontrol, kurtarma çalışması yaptı. Arkası Sıra fenomen namına gönderme edilen UMKE ekipleri yaralıları depresyon altından çıkardı. Bu esnada bozgun altında küsurat vatandaşların bulunması amacıyla kokuya hassas güllabi taharri istirdat köpeği bölgede arama yaptı. Çatı içerisinde artan tıpkı vatandaş ise AFAD ekipleri tarafından halat sayesinde kurtarılırken, suda boğulan tıpkısı kişi ise İl Inanma Müdürlüğü dalgıç ekipleri vasıtasıyla bulunduğu yerden kurtarılarak ilgili birimlere teyit edildi. 345 personelin katıldığı yer sarsıntısı ve ateş tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’dahi AFAD Başkanlığınca planlanan lehçe zelzele kıyamet tatbikatını gerçekleştirdiklerini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Kıyamet tatbikat yılı kendisine zar edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne kadar ülkemizin ayrı ayrı illeri ve bölgelerinde yer sarsıntısı tatbikatları gerçekleştirildi. Bugün üstelik Elazığ’üstelik lehçe deprem tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yıl sonuna kadar tatbikatlarımız devam edecek. Ayrı Ayrı laf başlıkları altında sarsıntı yahut ayrımsız afetleri müteakiben bulunan imkan ve kabiliyetlerimizi test etmiş olacağız. Bu çerçevede toprak düzeyinde, nahiye düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye mücahede gösteriyoruz. Rastgele hangi kadar Elazığ 2020 yılında serencam dönemde kaydedilen sunu iri depremlerden bire bir tanesini muammer valilik namına bu tecrübeye halen etkili tıpkı şekilde cemaat durumda. Fakat gine bile ülkemiz seçme türlü afetlere maruz kalabilecek tıpkı coğrafi özelliklere sahip. O yüzden temas makule afete karşı yine yine mevcut yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Lehçe bire bir tatbikat gerçekleştirdik. Elazığ’ın kişi kurumsal kapasitesinin ötesinde domestik imkanları aştığı için AFAD Başkanlığındaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan bile ilgili ekiplerimiz bizlere destek verdiler. Onlar bile kısaca 3 gündür burada sahadalar. Bütün ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Hareket ve coşkunluk tatbikatına, Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanında Şehremini Mecnunca Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Itimat Müdürü Kerem Başat, İl Kurnaz Komutanı Albay Hedef Cihan, çalım müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞ

Share: