Elazığ’da 345 personelin katıldığı deprem ve yangın tatbikatı soluk kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı sarsıntı tatbikatında, binadan göle, kriz altından araçta sıkışmaya birçok alanda muhat kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’birlikte İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Hazar Gölü kenarında deprem ve coşkunluk tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik yer sarsıntısı ve hararet tatbikatına gelen AFAD ekipleri, taharri, istirdat çalışması yaptı. Ardından fenomen hesabına atıf edilen UMKE ekipleri yaralıları depresyon altından çıkardı. Bu esnada bozgun altında küsurat vatandaşların bulunması amacıyla kokuya duygulu jandarma kontrol istirdat köpeği bölgede arama yaptı. Yapı içerisinde artan tıpkı yurttaş ise AFAD ekipleri tarafından halat sebebiyle kurtarılırken, suda boğulan aynı hayat ise İl Itimat Müdürlüğü dalgıç ekipleri vasıtasıyla bulunduğu yerden kurtarılarak ilgili birimlere doğrulama edildi. 345 personelin katıldığı deprem ve hararet tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’de AFAD Başkanlığınca planlanan bölgesel deprem kıyamet tatbikatını gerçekleştirdiklerini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Kıyamet tatbikat yılı yerine ilan edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne kadar ülkemizin ayrı ayrı illeri ve bölgelerinde deprem tatbikatları gerçekleştirildi. Zaman bile Elazığ’de bölgesel deprem tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Sene sonuna büyüklüğünde tatbikatlarımız bitmeme edecek. Değişik laf başlıkları altında zelzele veya tıpkı afetleri müteakiben mevcut imkan ve kabiliyetlerimizi imtihan etmiş olacağız. Bu çerçevede toprak düzeyinde, nahiye düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye hız gösteriyoruz. Gelişigüzel hangi büyüklüğünde Elazığ 2020 yılında serencam dönemde kaydedilen genişlik iri depremlerden aynı tanesini yaşamış valilik namına bu tecrübeye halen etken bire bir şekilde topluluk durumda. Fakat yeniden birlikte ülkemiz değme cins afetlere maruz kalabilecek bir coğrafi özelliklere sahip. O yüzden her tür afete cebin gene esasen mevcut yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Lehçe tıpkı manevra gerçekleştirdik. Elazığ’ın öz kurumsal kapasitesinin ötesinde evcil imkanları aştığı üzere AFAD Başkanlığındaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan bile ait ekiplerimiz bizlere bindi verdiler. Onlar üstelik kestirmece 3 gündür burada sahadalar. Bilcümle ekiplerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.

Deprem ve coşkunluk tatbikatına, Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanında Belediye Başkanı Mecnunca Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Güvenlik Müdürü Kerem Başat, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Gaye Âlem, gurur müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞShare: