Elazığ’da 345 personelin katılımıyla sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, 7 ilden mevrut 345 personelin katılımıyla yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinasyonunda, Türkiye Kıyamet Engelleme Planı (TAMP) kapsamında gerçekleştirilen 2022 Bölgesel Düzem Masabaşı ve Yer Tatbikatı’na Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Bingöl, Erzincan, Malatya ve Tunceli’den AFAD ve UMKE ekipleri ile Milli Yetişek Bakanlığı Taharri Istirdat Ekibi (MEB AKUB), Tamga Uluslararası Arama Istirdat ve Müzaheret Derneği (TAMGAKUT), Elazığ Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Inanma Müdürlüğü, 112 Ivedili Servis ve itfaiye ekiplerinden oluşan 345 personel katıldı.

Üniversite ve ortaöğretim öğrencilerinin kazazede namına gönüllü tumturak aldığı tatbikatta, helikopter, itfaiye aracı araçları, ambulans, istirdat botu kabilinden ayrımlı kabiliyette 58 çevirgeç kullanıldı.

Ekipler, senaryo gereği hat üssü Sivrice ilçesi olan, 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin yaralandığı 6,2 büyüklüğündeki depremin arkası sıra enkaz altında artan ve anahtar içerisinde sıkışan vatandaşları kurtardı. Bir binada sâdır yangına engelleme ederek, yıkımın meydana geldiği alanlarda güvenlik önlemi aldı ve evleri yoğun hasar gören vatandaşlar amacıyla otağ kurdu.

Tatbikatın ardından AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde verilen eğitimi bitiren AFAD gönüllülerine doküman verildi.

Ilbay Ömer Toraman, tatbikata ilişik yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılının “Kıran Manevra Yılı” namına car edildiğini hatırlattı.

Bu çerçevede yılbaşından bugüne kadar farklı illerde ayrımlı çapta zelzele tatbikatları gerçekleştirildiğini ifade fail Toraman, şunları kaydetti:

“Yıl sonuna kadar tatbikatlarımız bitmeme edecek. Ayrı Ayrı bahis başlıkları altında ayrımlı çapta tatbikatlarla, yer sarsıntısı yahut bir afetleri müteakiben bulunan imkan ve kabiliyetlerimizi test etme imkanı buluyoruz. Bu çerçevede devlet, toprak ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye mücahede gösteriyoruz. Elazığ 2020 yılında serencam dönemde kaydedilen arz balaban depremlerden aynı tanesini muammer bire bir valilik olarak bu tecrübeye halen hareketli bir şekilde sahip bulunuyor. Ancak ülkemiz her cins afetlere maruz kalabilen bir coğrafya özelliklerine topluluk. O yüzden her türlü afete cebin yeniden gene kâin yapımızı, imkanlarımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor.”

Vali Toraman, tatbikatın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Programa, Elazığ Şehremini Delimsirek Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Keyif Müdürü Cahit Çelik, İl Güvenlik Müdürü Mehabet Hâkim, İl Kurnaz Komutanı Albay Amaç Cihan, çalım ve yapılış müdürleri ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri bile katıldı.

Share: