Elazığ’da 6 ilden personelin katılımıyla yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı

ELAZIĞ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilde fariza fail 345 personelin katılımıyla muhtemel 6.2 büyüklüğündeki hareket ve ardından yaşanabilecek yangınlara engelleme ve enkazda kalanları istirdat tatbikatı yapıldı.

AFAD Başkanlığı’nın organizasyonuyla olasılı 6.2 büyüklüğündeki yer sarsıntısı ve sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar ile kurtarma çalışmalarına ilgilendiren sarsıntı tatbikatı yapıldı. Hazar Gölü kenarında gerçekleştirilen tatbikata Elazığ’ın yanı sıra Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan toplam 345 personel katıldı. Tatbikatı Ilbay Ömer Toraman, Belediye Başkanı Atmaca Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, İl Güvenlik Müdürü Fehamet Başat, İl Kurnaz Komutanı Albay Erek Cihan, hava müdürleri ve STK temsilcileri bile izledi.

Senaryo gereği yaşanan 6.2 büyüklüğündeki depremin peşi sıra müdahaleye gelen AFAD ekipleri, arama kurtarma çalışması yaparken, UMKE ekipleri birlikte yaralıları enkaz altından çıkardı. Bazıları AFAD ekipleri yoluyla halat yardımıyla çıkarılırken, senaryo gereği suda bulunan bir sevimli ise İl Itimat Müdürlüğü balık adam ekipleri vasıtasıyla bulunduğu yerden çıkarılarak sağlık görevlilerine teslim edildi. Ilbay Ömer Toraman, yıl sonuna büyüklüğünde tatbikatlara devam edeceklerini tabir ederek, “Ülkemiz temas türlü afetlere maruz kalabilecek ayrımsız coğrafi özelliğe ehil. Bugün bölgesel bir manevra yaptık. O yüzden herhangi bir çeşit afete karşı yeniden gine bulunan yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Elazığ’ın kişi kurumsal kapasitesinin ötesinde yerel imkanları aştığı için AFAD Başkanlığı’ndaki eş güdüm merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan da ilgili ekiplerimiz bizlere bindi verdi. Onlar dahi kısaca 3 gündür burada sahadalar. Bütün ekiplerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.Tatbikatın ardından katılımcılara sertifika verildi.Share: