Elazığ’da akıbet 1 yılda çocukların midesinden çıkarılanlar görenleri şaşırttı

Elazığ’bile son 1 yılda çocukların midesinden çıkarılanlar görenleri şaşırttı

Para, pul, iğne, yüzük: Bu midelerde ne ararsanız var

ELAZIĞ – Elazığ’dahi akıbet 1 yılda çocukların yemek ve soluk borusu ile midesinden çıkartılan madeni mülk, pil, iğne ve yüzük oyunu kadar yabancı cisimler görenleri hayretler süresince bıraktı.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sindirim Bilimi Hepatoloji ve Beslenme Bölümüne son aynı yılda, 6 kamer ile 18 gözyaşı arasındaki bala ve çoluk çocuk ecnebi gövde yutması şikayetleri ile hastaneye başvurdu. Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Tagaddi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Doğan, engelleme ederek cisimleri çağ ve aşındırmak borusu ile mideden gerçekleştirdiği operasyonlarla çıkardı. Haftada 2 ile 3 arasında vakaya müdahale ettiklerini belirten Prof. Dr. Doğan, ecnebi cisim yutması şikayeti ile kendilerine mevrut çocuklarda başta madeni dünyalık kalkışmak amacıyla batarya, toplu ve çengel iğnesi, vida, saat kırma, çapraz, lif toka, yüzük, banal oyuncaklar ve haddinden fazla sayıda basit esrar çıkarttıklarını söyledi.

“Son ayrımsız sene içinde 100’e mümasil yabancı üzeri vakası geldi”

Yabancı cisimlerin kendilerine çok kalın geldiğini belirten Yavru Sindirim Bilimi Hepatoloji ve Tagaddi Bili Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Doğan, “Alelhusus hastanemizin bölge hastanesi olması yer illerden bu işlemi yapabilecek tek model olması dolayısıyla bütün vakalar bizlere gelmektedir. Sonuç tıpkı sene içerisinde tahminî olarak 50 ile 100 beyninde yabancı gövde vakası bizlere geldi. Hastaların gözyaşı gurubuna bakarak yuttukları cisimler değişkenlik gösterebiliyor. Aşağı yaşlarda genellikle yuttukları cisimler batarya, yüzük oyunu veya etrafında buldukları madeni paralar oluyor. Gözyaşı grubu nazik olanlarda ise genellikle enjeksiyon çeşitleri ve dalgınlıkla paralar olabiliyor. Nedeniyle vakalar gözyaşı grubuna göre değişkenlik gösterebilir. Çocuklarda ağızlarına götürebildikleri temas şeyi ferah ferah yutabileceklerini söyleyebiliriz. Gelen vakalar elhak genellikle yuttukları şeylerin boğazlarında kaldığını görüyoruz. Elhak şayet ki kemirmek borusunu geçmişse ikinci asılmış kaldığı bölük mide da bulunmaktadır. Mide üstelik şayet açlık süresi uygunsa hem kemirmek borusunda hem dahi işkembe da kâin yabancı cisimler tarafımızdan çıkartılmaktadır. Çok çokça kıymetli olmakla bu arada alelhusus iğne yutan çocuklarda bazı bazı yabancı cisimler hazım sisteminden çıkıp karaciğere saplanabiliyor. Bunları dahi cerrahi yöntemlerle daha ahir dönemde emisyon eylemine gitmekteyiz” dedi.

Haftalık namına 2-3 vaka ile karşılaştıklarını da aktaran Prof. Dr. Yaşar Doğan, “Özellikle er dönemde getirildiği devir hastanın dahi açlık durumu müsaitse alelacele el işi alıyoruz ama değilse açlık süresi bekletildikten sonraları alınıyor. Kliniğimiz 24 saat bakım verdiğinden muhit çocukların bu kabilinden durumlarda elan fazla sıkıntıya düşmemeleri nedeniyle gecenin hangi saatinde olursa olsun ecnebi cismi tart işlemini yaptıktan sonra ailelerine tasdik ediyoruz. Ailelere nakletmek istediğim çocuğun yutabileceği veya ağzına götürebileceği bütün ecnebi cisimleri ortamlardan tahsis etmek gerekir. Zira ayrıntılar henüz bilinç seviyeleri cemi gelişmediğinden ufuk ellerine aldığı bütün cisimleri ağzına götürüyorlar. Bundan kontekst da ailelerin çok tetik olması gerekiyor” diye konuştu.Share: