Elazığ’da iyesiz köpeklerin zehirlendiği iddiasına sormaca

Elazığ’ın Maden ilçesinde 5 sahipsiz köpeğin zehirlendiği iddiası üstüne anket başlatıldı.

İlçe merkezi dışındaki boş arazide durağan yatan ve zehirlendikleri öne sürülen 5 iyesiz köpeğe ait görüntülerin toplumsal medyada kayran alması konusunda yetkililer harekete geçti.

Arazide bulunan ve zehirlendiği iddia edilen sahipsiz köpeklerle ilgilendiren İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, itimat ve uray ekipleri vasıtasıyla bölgede yapılan incelemenin arkası sıra müddeiumumilik marifetiyle soruşturma başlatıldı.

Eroin Belediye Başkanı Orhan Güç, yaptığı açıklamada, iddialar konusunda bölgeye takım gönderildiğini, yersiz arazide gelişmemiş yatan köpeklerin öldüğünün belirleme edildiğini belirtti.

Köpeklerin kuşkusuz öldüğüne ilişkin savcılıkça başlatılan soruşturmanın bitmeme ettiğini, uray olarak birlikte konunun takipçisi olduklarını rapor fail Yavuz, içtimai medyaya yansıyan görüntülerde belediyenin baytar ekiplerinin esrar iğneyle bayıltarak topladığı iyesiz köpeklerin dahi düz aldığını dile getirdi.

“Ölü köpekler ile şehremaneti ekiplerinin topladığı köpekler tıpkı değil”

Çetince, sahipsiz köpeklerin ant ana yol ve sokaklardan toplatıldığını anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Uray olarak vatandaşlardan gelen şikayetler konusunda veteriner teknikeri gözetiminde ait uray personeli sebebiyle eroin iğneyle bu hayvanat bayıltılarak sokaklardan toplanıyor. Sokaktan toplanan başı gereksiz hayvan bilimi kudurmuş aşıları ve kısırlaştırma işlemleri sonrası akıllıca muhitlerde yeniden doğaya bırakılıyor. Abes arazide kâin ölmüş köpekler ile belediye ekiplerinin topladığı köpeklerin bire bir olmadığını görüntülerden de görebiliyoruz.”

Konuya ilgilendiren sormaca açıldığını vurgulayan Yavuz, “Arazide geberik kâin sahipsiz köpeklerle ilişik başlatılan soruşturma devam ediyor. Bu hayvanların ölümünde temas eş unsuru varsa gerekli cezai prosedür uygulanacaktır.” dedi.

Share: