Elazığ’da üretilen 19 milyon yavru sazanla Doğu’daki su kaynakları balığa doyacak

Elazığ’ın Keban ilçesinde fehamet vasıtasıyla üretilen tahminî 19 milyon çocuk sazan, Maşrık ve Güneydoğu Rum bölgelerindeki su kaynaklarıyla buluşturuluyor.

Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Keban Akarsu Ürünleri Istihsal Tesisi bünyesindeki yavru balık üretim istasyonlarında bu yıl sağımı yapılan 40 milyon civarındaki sazan yumurtasından yaklaşık 19 milyon çocuk yetiştirildi.

Ekonomik değere ehil yavru sazanlar, Şarki ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çöz sulardaki balık popülasyonunun artırılması, ticari ve amatör balık avcılığının sürdürülebilirliğinin sağlanması üzere ihtiyaç mahsus baraj, gölet ve ırmaklara bırakılıyor.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ali Tığ, AA muhabirine, Türkiye’de su ürünleri yetiştiriciliğinde önde gelen iller ortada saha düz Elazığ’bile sabık sene 25 bin titrem alabalık yetiştirildiğini, 350 ton civarında bile balık avlandığını söyledi.

Yavru balık üretimi arttı

Elazığ’ın tıpkı zamanda Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki su kaynaklarının balıklandırılması üzerine bile büyük bire bir üretim merkezi olduğunu anlatım eden Kılıç, şunları kaydetti:

“2021 yılında toplam 19 mülk müdürlüğünün görev alanı içerisinde kâin su kaynaklarında balıklandırma faaliyetleri gerçekleştirilmiş ve totalde 13,5 milyon yavru balık katıksız kaynaklarımıza bırakılmıştır. Bu yıl ise iklim şartları ve yalın değişimleriyle beraber üretimde ve testis olgunlaşmasında az buçuk pürüz yaşayabileceğimizi gözlemlemiş olmamıza karşın 40 milyon civarında haya sağımı gerçekleştirilmiş ve bunlardan tahminî 19 milyon civarında çocuk sazan üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu sazan yavruları başta ilimizdeki Keban, Tatar, Beyhan Baraj gölleri kalkmak üzere değişik illerde bulunan baraj, gölet, ırmak gibi su kaynaklarının balıklandırılması faaliyetlerinde kullanılmak amacıyla gönderilecek.”

“Tesisimiz bölgede balıkçılık konusunda anne sponsoru olacak”

Tığ, Gün Doğusu ve Güneydoğu Rum bölgelerindeki iç sulara yapacakları rekor düzeydeki balık takviyesiyle geçimlerini balıkçılıkla sağlayıcı vatandaşlara sosyoekonomik açıdan da katkı sunacaklarını anlatım etti.

Yavru sazanların 1,5 maaş süreçte iki bölgedeki bağırsak sularla buluşturulacağını dile getiren Tığ, şöyle bitmeme etti:

“Balıkçılık faaliyetlerinin elan deli dolu ve sürdürülebilir tıpkı şekilde devam ettirilebilmesi amacıyla ilimizde kâin Keban üretim tesisinde farklı balık türlerinin üretilerek doğaya yahut yetiştiricilik işleyen işletme sahiplerine kopmak yoluyla balıkçılığın geliştirilmesi hedeflenmektedir. Esas stratejimiz kaynaklarımızın esirgeme ve kullanma dengesi gözetilerek işletilmesi, minimum katkıyla maksimum düzeyde iz elde edebilmek. Bu anlamda mülk müdürlüğümüz yanı sıra Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Veteriner Kontrol Araştırı Enstitüsü ve Bakanlığımızın ait birimleriyle ortak çalışmalar yürütmeyi gelişigüzel ahit önemsiyor ve bu konuda lazım icraat yapıyoruz. Keban’daki istihsal tesisimiz bu anlamda bölgedeki su kaynaklarının balıkçılık üzerine anne sponsoru olacak inşallah.”

“Balıkçılığımızı gelecek kuşaklara yaymak zorundayız”

Kılıç, tesisin mail zamanda elan çağdaş, gelişmiş ve açık imkanlara topluluk olacağını tabir ederek, böylecene illerdeki su kaynaklarının bile balığa doyacağını belirtti.

Kurum kendisine akarsu ürünlerinin korunması, geliştirilmesi ve akarsu kaynaklarındaki balık türlerinin devamlılığının sağlanmasında yetişkin bir görevi adına getirdiklerini anlatan Tığ, ticari ve mektep çocuğu balıkçılık özne vatandaşların birlikte akarsu ürünlerinin korunması üzere av yasaklarına uyması gerektiğine meni etti.

Tığ, sözlerini, “Kıtipiyoz balıkları avlamayalım, satmayalım, sattırmayalım ve av yasağı dönemlerinde avcılık yapmayalım. Balıkçılığımızı ve balığımızı destek olmak, ati kuşaklara yaymak zorundayız. Bu anlamda gurur adına yüklenmiş olduğumuz misyonun farkındayız ve bu bilinçle üretimimizi yükseltmek amacıyla çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz.” diyerek tamamladı.

Share: