Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde devlet vasıtasıyla üretilen kısaca 19 milyon sazan çocuk akarsu, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 akarsu kaynağına bırakıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde planlı balıklandırma töreninde, ülkenin erbap olduğu su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına iri ehemmiyet verdiklerini, ülkedeki deniz, göl, akmaz ve akarsularda ayrımlı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmayan, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve çöz sularda 380 cins olduğunu, kestirmece 100 türün birlikte ticaretinin yapıldığını ifade ederek, “Bakanlık olarak balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza akıbet 20 yılda 10,2 milyar lira Türkiye genelinde ÖTV’siz süt desteklemesi yaptık. Tıpkı şekilde Türkiye’de yetiştiricilik işleyen üreticililerimize 7,2 bilyon liralık ve özge desteklerle bu arada sonuç 20 sene içerisinde 18,2 bilyon teklik bindi verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman dahi Türkiye’nin, akarsu kaynakları itibarıyla bile çok balaban imkanlara ehil olduğunu belirterek, Keban Akarsu Ürünleri Istihsal Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu yalnızca Elazığ değil, komşu 11 ile üstelik dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Şanlı Tığ ise Keban Baraj Gölü’nden maksimal düzeyde müstefit olmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları yedirmek amacıyla diyar ve bölgedeki akarsu kaynaklarını balıklandıracaklarını ifade etti.

Kılıç, 14-15 Kasım’dahi Keban Barajı’nda sportif dek balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına yönelik etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Ziyalı, okuduğu duanın ardından 101 akarsu kaynağına bırakılan balıkların bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Törende henüz sonraları simgesel olarak 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde çocuk balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar amacıyla Keban Baraj Gölü’nde “Evinize yavuz geldiniz” mukayyet afiş açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Jandarma Komutanı Mümessil Miralay Misyon Âlem, İl Güvenlik Müdürü Şevket Baskın, Keban Şehremaneti Komutan Vekili Osman Erdoğan de katıldı.

Share: