Elazığlı Esnaftan İllerin Tanıtım Günlerinin Kısıtlanmasına Reaksiyon

Elazığlı esnaf, CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol’a sıkıntılarını anlatırken; illerin tanıtım günlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklanmasına aksülamel gösterdi. Tarihi Sınırlanmış Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Hâkim Buyuru, “Uray Başkanımız değil ama valiliğimize 4 nöbet topluluk kendisine ülfet talebimiz olmasına karşın makama çağrılmadık” diye Erol’a ilgisinden belde teşekkürname etti.

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, Elazığ’bile esnaf ile benzeri araya geldi. Elazığlı esnaf Cihan Ünlü, önceki yıllarda düzenledikleri tanıtım günleri etkinlikleriyle sarsıntı ve pandemi zımnında oluşan yaralarını sardıklarını, fakat bu yıl İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle tanıtım günleri adı altındaki etkinliklerin yasaklandığını söyledi. Lansman günlerinin Elazığ’ın tanıtımı ve esnafın iş yapması amacıyla haddinden fazla heybetli olduğuna ilgi çekici Ünlü, şunları söyledi:

“81 ilde, başkaca ilgi ederseniz akıbet zamanlarda Eskişehir’deki dinleti projelerin iptali yahut bile yayınlanan İçişleri’nin genelgesinde toplumun dolgun ayrımsız şekilde, imdi şuurlu mi bilinçsiz mi bittabi kulislerden aldığımız haberler; topluluklar yasaklanmaya başlandı.  Bu ne büyüklüğünde etik tartışılır. Bu sebeple da mevrut talimatlarda valiliklere 81 ilin valiliklerine yersiz direktiflerde ‘lansman günleri’ başlığı altında buranın altını al kalemle çiziyorum. Alelhusus CHP’li belediyelerin olduğu noktalarda; Maltepe Sahili, Yenikapı kıran veyahut birlikte Ankara’dahi Atatürk Kültür Sarayı olsun, bu garip noktalarda anlaşılan girişimler, engellemeler var. Bu politik mi bambaşka bir özdek mi bilmiyorum. Biz de bu topun içine girdik. Öyle bir döneme balya geldik, seçme var sanırım kontrollü aynı şekilde hükümet adam olmak istiyor. Amma biz bunu aştık. Elazığ ‘lansman günleri’ başlığı altında değil bile Elazığ Yöresel Mahsulat Fuarı başlığıyla ilerleyeceğiz.

“KÖFTEMİZ İÇİN KUYRUK OLUŞTU”

Sabık yıl Maltepe’de serencam yılların rekorunu kırdık amma Hatay’ı geçemedik. Biz 44 bin kişiyi ağırladık. Sabık sene turnikelerden 44 bin sevimli geçti Hatay’dan. Sonra ikinci olduk. Maltepe sahilinde çatlak ayında de serencam çevrim yağmur yediğimiz halde çabucak salçalı köftemiz üzere bile 100 metre kuyruklar oluştu. Tekrar İzmir’üstelik birlik illeri solladık. Bu hepimizin başarısı. İzmir’da bile 63 bin kişiyi ağırladık. Bu bile çokça kilolu tıpkı cirim. Bittabi bir vakitler Elazığ’dan yedi tırla çıkıyorduk, 10 tırla çıkıyorduk. 10 volta gitse yedi tır vurdumduymaz geliyordu, esnaf malını satamıyordu. Zira ecnebi organizatörler işin içindeydi. Bir Karadenizli Elazığ günlerini planlıyordu. Ayrımsız Elazığlı gidip birlikte Trabzon’bile planlaması kabil benzeri madde. Tabii tığ bunu kestik. Çıktı namevcut ve sükse meydana imdi.”

“BU DURUMA BİR FORMÜL BULACAĞIZ”

Tanıtım günlerinin bire bir partinin etkinliği olmadığını belirten Gürsel Erol, şunları söyledi:

“Kuma değerlerde buluşabilmeliyiz. Bunu sebep anlatıyorum şu Elazığ tanıtım günleri fuarında bizim kuma değerlerde buluşabilmemizin aynı şeyi olmalı. Burada tıpkı partinin etkinliği, bire bir politik hatır, siyasi çıkar, siyasi ayrımcılık yerine bu şehrin tanıtımı. Yani bu şehrin tanıtımı ile ilgilendiren A Tümen B Partisi tamam. Ben bunu ilimizin valisi ile görüşeceğim. İlimizin valisinin mehabet adamlığı geleneği var. Bunu bittabi yöntem edebiliriz, ne yapabiliriz? İlimizin valisinden dahi bunu dilek edeceğim. Belediye başkanımız birlikte bu konularda aslında sonuç rütbe mesul ve mantıklı davranan birisiydi bugüne kadar. Bütün fuarlara katılan ve bindi veren tıpkısı arkadaşımızdı, şehremaneti başkanımızla de görüşeceğim. DÜRÜST Partili sair 4 mebus arkadaşımıza da görüşeceğiz. Bu sorunun çözümü ile ilişik esnafa şüphesiz ulama elbet bindi verebiliriz? Alay Malay ne yapabiliriz? Yani bizim eğer bu etkinliklere gelmemizden rüfeka erinçsiz ediyorsa tığ gelmeyiz, çiçek göndeririz. Mehabetli olan esnafımızın oradaki bu işlerle beklentileri karşılayabilmek, sizi oralarda yer bereketli şekilde misafir edebilmek, ağırlayabilmek. Diğer mebus arkadaşlarımız bu işe destek verme düşüncesinde değilse sizler bize belediyelerinizin imkanlarını Ankara, İstanbul, İzmir belediyeleri imkanı sunarak bu işi yaparız diyorsanız ego burada hep imkanları sizin üzere seferber ederim. Kâfi kim Elazığ’a ayrımsız katkımız olsun, tıpkısı desteğimiz olsun. Sizlerin üstelik bizi uyarabileceği destek isteyebilecek konular varsa sizi dinleriz.”

“YANLIŞSIZ PARTİ AKADEMİ MEZUNUYUM AMA NAZIMIZ SİZE GEÇTİ”

Gürsel Erol’a teşekkür eden Elazığ yerel ürünlerinin merkezi muazzez Tarihi Tutkun Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Hâkim Ferman, “Şehremaneti Başkanımız değil ama valiliğimize 4 misil cemiyet namına ziyaret talebimiz olmasına karşın makama çağrılmadık. Ayrımsız sitemimiz ona. İkinci sitemimiz dahi siyasilerin ara sıra esnaflarla sorunlu olması. Allah razı olsun. Bu güruh dünya henüz geçmiş 5-6 konuda sizin aracılığınızla, sayenizde çözdük. Ben Selim Fırka siyaset yüksekokul mezunu namına biri kendisine yeniden nazımızın geçtiği sevimli siz oldunuz” dedi.Share: