Elazığlı Üniversite Öğrencisinden Babacan’a: “Elverişsiz Yok. Hani Bu Sevgili Çözülmüştü. Babam Asgari Ücretle Çalışıyor, Bir Mektepli Pekâlâ Icar Tutsun”

Demokrasi ve Atak (REÇETE) Partisi Genel Başkanı Şanlı Babacan, tümen çalışmaları için gittiği Elazığ’üstelik vatandaşların sorunlarını dinledi. İzmir’de darülfünun okuduğunu belirten bire bir tüvana, Babacan’a, “Sıkıntılı namevcut. Hani bu sevgili çözülmüştü. Ayıp, hata. Bu öğrenciler bunu hak etmiyor. Babam minimal ücretle çalışıyor, bir mektepli elbette icar tutsun” dedi.

Mehabetli Babacan, tümen çalışmaları amacıyla gittiği Elazığ’dahi vatandaşlar ile ayrımsız araya geldi. Elazığ depreminde dükkanını kaybettiğini tamlayan bir vatandaş, yaşadığı sorunları Babacan’a anlatırken “Hakkını kaybeden bir doğruluk sahibiyim, 2,5 senedir dükkanım verilmedi” diye konuştu.

“BU DÖNEMDE PARAN EVET BIRLIKTE DAYIN OLACAK”

Bambaşka tıpkı vatandaşın “67 yaşındayım, oğlum 35 yaşında bekar ve etkisiz” sözleri üzerine Babacan, “Seçimden bilahare biz gelince gelişim imkanları çoğalır” karşılığını verdi. Ayrıksı bir vatandaş ise “Benim kızım mimarlık fakültesini bitirdi, gelişim bulamıyor. Bu dönemde paran evet de dayın olacak. İnsanlar ülkeyi tecezzi ediyor” dedi. Babacan ise “Kamuya girişlerde mülakatı kaldıracağız. Kavuşma kalkınca punt eşitliği sağlanacak” vaadinde bulundu.

Başka bir vatandaş da mütemmim kredisi faizlerinin yüksekliğinden yakınarak, “Sizin zamanınızda ekonomi haddinden fazla iyiydi, faizler ve şişkinlik düşüktü… Deminden Şekil Bankası yüzde 13 faiz açıklıyor. Ben sabık kamer bankadan 50 bin liralık para çektim, yüzdelik 28, kesintileri ile vezneci faizi yüzdelik 33 buluyor. Borcu takanak ile kapatıyordum. Sizin döneminizde aile sahibi oldum. 2002’den beri AK Partiliyim, artık onlara oy moy namevcut, Allah sizin yardımcınız olsun. Borcu borçla kapatıyorum. Sizin zamanınızda emniyet çektim, ev aldım. Yıllık ürem yüzde 9’du” diye niteleyerek konuştu.

Babacan ise vatandaşa, “Yüzdelik 13’le Kalıp Bankası’ndan aldı, sana yüzde 33’le sattı. ‘Kazandıran hesap’ dedikleri, bankaya kazandıran hesap… Faizleri yüzdelik 0,6’evet kadar indirmiştik. Ama bu, fakat aklık bir kadroyla oluyor. İşi bilmeyenler geldikleri ant batırıyorlar” karşılığını verdi.

“ENSIZ NAMEVCUT. HANİ BU ÜLKÜ ÇÖZÜLMÜŞTÜ”

İzmir’de darülfünun okuduğunu belirten aynı zinde, Babacan’a, “Sınırlı yok. Hani bu sorun çözülmüştü. Eksiklik, yazık. Bu öğrenciler bunu adalet etmiyor. Babam asgari ücretle çalışıyor, tıpkısı öğrenci elbette kira tutsun? Tığ, size oy vereceğiz, kurban olayım kazanın” diye niteleyerek dert yandı. Babacan ise bunun üzerine, “Çoluk Çocuk amacıyla gençlerle gelişigüzel kazanacağız. Ensiz sorununu çözeceğiz. Bu sene 850 bin zihayat üniversiteye girmeyi adalet etti. Ama 105 bini taşıt yaptıramadı. Mahdut bulunmayan. Muvasala… Bayramda gidip gelebildin mi? Biz iktidara geldiğimizde, üniversite öğrencilerinin maddesel imkan diyerek ayrımsız derdi olmayacak. Maddesel imkanı olmayan öğrencilerimizin temas soy ihtiyacını azamet karşılayacak” yanıtını verdi.Share: