Elazığlı Üretici: “Kesilen Hayvanlar Küpeden Düşürülmediği İçin Hayvan Sayısı Fazla Görünüyor”

Elazığ’bile uyuşma ve vücut satışı fail Halim Akbulut, Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı verilerin aksine efsanevi sayısında düşüş olduğunu belirtti. Akbulut, besicilerin maliyetler dolayısıyla hayvanlarını besleyemediğini, kesilen hayvanlarının küpelerinin düşürülmemesi zımnında sayının çok göründüğünü istikbal sürdü.

Ekincilik Bakanlığı, kocabaş efsanevi sayısında çoğalma olduğunu açıklamıştı. Elazığ’üstelik geçim ve vücut ihracatı eden Halim Akbulut, bakanlığın açıkladığı rakamların akla yatkın olmadığını belirterek, kesilen hayvanların küpesi düşürülmediği için deli dolu göründüğünü kaydetti. Akbulut, şöyle konuştu:

“KESİLENLERİN KÜPESİ DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN EFSANEVI SAYISI FAZLA GÖRÜNÜYOR”

” İstanbul, Ankara, İzmir ve bu sonuç 15 senedir bile Karadeniz’e ten veriyorum. Türkiye’üstelik 2015’e kadar üstelik çok aklık bir şekilde yeterliydi. Haricen getirdikleri cilt bile besiciyi kıvançlı ediyor, edebilecek şekilde geliyordu. Yetiştirici veya mütemmim ikisi üstelik birbirini dengeleyip ikisi birlikte memnundular. Ama 2016-2017’den sonraları sıkıntılar başladı. Türkiye’deki efsanevi kıtlığı, besicinin ihtiyaçları görülmedi. Yemlerin pahalı olması nedeniyle tedricen günden güne kötüye gitti. Ondan sonra düşüncesiz bıraktı. Nazik çiftlikler kurtarabildi kendini, ama normal besici, bundan 40-50 temel dolduran yurttaş anbean küçülttü veya bulunmayan oldu. Ekincilik Bakanımızın güzeşte dönme televizyonlarda konuşması vardı. ‘Türkiye’bile tığ iri başı arttırdık’ dedi. Ego buna katılmıyorum. Katılmamamın nedeni ben bu işin içindeyim. Kesilen hayvanların yüzde sekseni, küpesi düşürmediği için faal görünüyor. Bunları arasınlar, belirleme etsinler. Eğer ayrımsız ahırda 200 sarrafiye görünüyorsa, gitsinler hakikaten orada 200 kafa efsanevi varsa, doğrudur. Orada 200 baş olan vadi, ben gittiğimde oradan 50 ser sayıyorum. Bu sıkıntıların benzeri nev çözümünü yapamadılar.

“SONUÇ İKİ SENDEDİR YÜZÜ GÜLEN BESİCİ GÖRMEDİM”

Ego serencam 2 senedir bana malını getirip kesen, kantardan çıkıp fişini alıp yüzü güleni görmedim. Yani hepsinin bu yıl 100 kesim hayvan kocabaş kesen adam 50 kesim alamaz oldu. Çıktı bilemiyorum, hükümetimiz buna aynı ilaç, çözüm getirmeli. 1 kilogram rüşvet sabık yıl bu vakitlerde 3 bin liraydı, bugün 7 bin. Bütün bu sorunlar yüklülük. Devletin buna benzeri dakika önceki umum atması gerekiyor. Yavaş Yavaş, günden güne ağırlaşıyor, finiş noktasına getiriyor besiciyi. Bizim mağazalar üstelik diyor ki deminden ego mağazalarda bu fiyata berbat ev sattırıyorum. Mağazada kötümser et sattırıyorsa bu fiyatı yerinde düşürsün. O alıyorsa 100’e, satıyorsa 80’e yanındaki yetişen etçi alıyorsa 100’e; o eti 120’ye satacak kim kendini kurtarsın. Yani ayrımsız yandan vatandaşa şizoit deri yediriyorum birlikte öteki yanda da esnafı tutmak akilane ayrımsız özdek değildir. Ben buna katılmıyorum, bunun benzeri dakika geçmiş bunun hepsini bire bir çözün.

“VATANDAŞA HALELDAR TEN YEDİRİRKEN ESNAFI BIRLIKTE KABUL ETMEK LAZIM”

Şayet herkese çap benzeri madde yaptırmak istiyorsa, herkese rahatlıkla evine savmak götürmesini istiyorsa, esnafı bile düşünmesi lazım.  Tıpkı yandan vatandaşa haşat vücut yediriyorsa, diğer tarafta esnafı da idare etmek zorunda. Orada 70-80 liraya ten satıyorsa kasabın maliyeti doğrusu 120 liradır. 120 liraya cilt alan insan evet dükkanını kilitleyecek evet üstelik ülkede ne büyüklüğünde esnaf varsa o antlaşma herkes kapatsın çekip gitsin. Bu dahi vatandaşlara acep karşılayabiliyor mu? Acaba vatandaşlar bu ihtiyacını görebiliyor mu bunu? İnşallah benzeri dakika geçmiş düzeltmesini istiyoruz. Ten kurumları mağazalarında huzursuz değil bile buna genel kendisine bir çözüm getirmesini istiyoruz. Bunun üzere aynı zaman önce bunu geciktirmeden genel benzeri hal getirmeleri gerekiyor.”Share: