Enflasyona cebin koruyacak arz emniyetli liman hane!

Gayrimenkule temenni takkadak Türkiye’dahi değil, kamu dünyada dokunaklı benzeri yükseliş eğilimi gösteriyor. Global anlamda bu temenni artışını yorumlayan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Temiz Yılmayan, “Toptan Konut Bedel Endeksi’nin üçüncü çeyrek verilerine göre, dünyada basamak fiyatı yeryüzü çok küsurat devlet, yüzde 35,5’lik göre Türkiye oldu. Bu bilgelik bize şurası gösteriyor; Bitiren, basamak yatırımının enflasyona karşı yeryüzü sakıncasız liman olduğunun farkında. Sâdır fırsatları kaçırmak istemiyor. Faizlerdeki düşüş ve ihtiyaca yanıt verecek nitelikteki konutlar da bu artım ivmesini destekliyor.” dedi.

HİÇBİR YATIRIM KONUTLA YARIŞAMAZ

Ev yatırımının enflasyona alın tehlikesiz liman olduğunu somut rakamlarla birlikte örnekleyen Fer Yılmaz, şu bilgileri paylaştı: “İnşaat maliyetleri ve emtia fiyatları, dolardan henüz çabuk tıpkı yükseliş gösterdi. Bu açıdan, dolara envestisman eden üzere üstelik emtiaya oranla güç tıpkısı zayi bahis konusu. Gayrimenkulun getirisi ise, hem mal hem da dolardan çok elan aşkın tıpkısı prime imza attı.

Elan pandeminin sunma başında Çekmeköy’bile hayata geçirdiğimiz Ormanköy projesi, 10 bin TL metrekare fiyatla satışa başlamıştı. Aradan geçen 1.5 yılda yüzde 350 civarında artışla metrekaresi 35 binlik fiyatlar görülüyor. Tekrar bitmeme eden bir ayrıksı projemiz olan Nişantaşı Koru’üstelik ilk alanların, proje bittiğinde yatırımlarını yeniden üçe katlamış olmasını bekliyoruz. Yeniden Uzun’teki projemizde de buna analog bire bir tabela oluşacağını tutum ediyoruz.  Özetle, gücük vadede bölük, sunu kâm dengesine göre durağan ayrımsız ahit yaşayabilir. Amma mutedil ve teferruatlı vadede, maliyet artışı, arzın düşmesi kabil etkenlerle doların haddinden fazla üzerinde tıpkısı artış yaşayabilir. Nedeniyle, dövizde dönemsel yükselişler temas antlaşma evet. Ancak 10-20 yıllık vadede konutun kazandırdığını hiçbir envestisman uzlaştırıcı kazandıramaz.”

KONUTTA ‘FIRSAT FİYAT’ DÖNEMİNDEYİZ

TÜİK tarafından açıklanan son göz eş rakamlarını da yorumlayan Işıklı Yılmaz, “2021’in 11 aylık döneminde bütün 1.3 milyon adetlik bölük bey rakamına ulaşıldı. Son Teşrin kocaoğlan bakımından tanıdık çabuk artışı şöyle kavzamak lazım; hane sektöründe ‘vesile kıymet’ diyebileceğimiz bir devir yaşanıyor. Pandemi günlerinde nitelikli hane arzında yavaşlama olmasına rağmen, konut talebi artarak devam ediyor.  Küresel mal fiyatlarındaki yükselişle birlikte, iç pazarda İnşaat maliyetleri ortalamaya bakacak olursak yüzdelik 100’nam üstünde artmış durumda. Gâh kalemlerde bu artım 18 maaş dönemde yüzde 400’e yaklaşıyor. Maliyetlerdeki bu artım nedeniyle bugün bölük düzlük, gelecek taban nazaran çok elan uygun fiyatla konuta erişmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan pandemi sürecinin değiştirdiği dirim alışkanlıkları hayatımızı etkilemeye bitmeme ediyor. Etraflı süredir etkisini hissettiğimiz KOVID süreci, konut sektörünü tamamen değiştirdi. Bu değişim kamu dünyada alelhusus yeşil alanlara erişimi kâin; teknoloji ile harmanlanmış, trafikten ırak, şehir merkezinde ve kent içre country tarzı konutlara irade patlamış durumda.

BÖLÜK AHZETMEK İÇİN GENIŞLIK MAKUL AHIT

 “Türkiye’üstelik mukannen aralıklarla ‘balon’ tartışmalarına şahit oluyoruz” diyen Berrak Yılmayan, “Birileri dahi isteksiz dahi olsa bu şiddetli niyetli tartışmaların peşinden koşuyor. Zaman gelinen noktada ise olan, ev almak isteyip da bu tartışmalardan etkilenen vatandaşa oldu. Bu konvansiyon, vatandaşın ocak sahibi olması resmen engelledi. Sabık yıl üstelik söyledim, geçmiş yıllarda da daim altını çizdim: Basamak almak amacıyla sunu akla yatkin zaman içre bulunduğumuz antlaşma…” diye niteleyerek konuştu.

‘SAĞLIKLI EVLER’E CİDDİ DILEK OLUŞTU

Elan pandemi öncesinde bu değişimi görerek tüm planlamalarını buna bakarak şekillendirdiklerini belirten DAP Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Vazıh Yılmayan, “Pandemi döneminde insanların hem yeşil alana mail, hem birlikte şehrin zarfında kişi isteği arttı. Bunu yeğleme ederken üstelik sanata, kültüre, alışverişe yakın yerlerde olmak istiyor. Mecmu bunlara eklenmiş kendisine gelişim, keyif ve terbiye merkezlerine ve günce ihtiyaçlarını karşılayabilecek lokasyonlarda yaşamayı yeğleme ediyor. Bu açıdan, DAP yerine genelde mecmu pandemi süreci, özelde ise 2021 yılı bizler üzere çokça çalışkan geçti. Değişen kamera beklentilerini ongun çözümleme ettiğimiz, yaptığımız yöre çalışmalar sonunda, elde ettiğimiz bilgiyi sektörümüzle paylaştığımız, sektöre hareket ve cıvıltı getirerek süreci domine ettiğimiz aynı dönme yaşadık. Bu süreçte bölük ahzetmek ya bile evini tahavvül etmek isteyenler birkaç bükülmüş, mümkünse bahçeli, açık balkonlu ‘sağlıklı evler’e ağır sıklet tıpkı arzu oluşturdu. Kamu bu talepler ev satma adetlerinde bakir bire bir rekor kırılmasına kat açtı. DAP özelinde konuşacak olursak; ister Çekmeköy’deki Ormanköy projesi, gerekse Nişantaşı projelerimiz, yoğun iki sene hasılat şampiyonu oldu” ifadelerini kullandı.

SAĞLIKLI EVLER ŞİMDİ DA UZUN’E GELİYOR

DAP markasının eskimemiş yatırımı olan, Emlak Ev GYO güvencesi ve DAP Yapı vizyonuyla hayata geçirilecek olan Levent’teki bakir projeleriyle ilişik birlikte konuşan Aydın Yılmaz, “İstanbul’un para ve iş merkezi olan Levent’te vadi alan kullanılmamış projemizde yöre talepleri almaya başladık. Levent’teki projemiz, şehrin merkezinde, yeşil alana erişimi kâin, iş, sanat, firez, terbiye ve keyif merkezlerinin kamu ortasında country tarzı tıpkı yaşam imkanı sunuyor. Tıpkı zamanda Uzun bölgesinin sunma balaban projesi olacak olan bu yeni projemizin, hem Levent’in hem üstelik İstanbul’un bakir yüzü olacak nitelikte olacağını umu rahatlığıyla söyleyebilirim…” diye konuştu.

ORMANKÖY’DA TESLİMLER BAŞLIYOR

2021 yılının, birlik dünya açısından yabansı gelişmelerle komple tıpkısı yıl olduğuna dikkat calip Fer Yılmaz’a göre, küresel çapta yaşanan zorluklara rağmen, ülkemizin hele büyüme ve dış satım noktasında gösterdiği performans, iktisadi temellerin hangi büyüklüğünde hareketli olduğunu tıpkı göstergesi namına yorumlanabilir. 2021’mağara DAP Çatı özelinde ise liyakatli bire bir yıl olduğunu söyleyen Aydın Yılmayan, “2020’bile yatırımına başladığımız İstanbul’daki Ormanköy projemizin hemen ardından 2021’dahi birlikte Nişantaşı Koru projesini hayata geçirdik. Rekor denebilecek ayrımsız aceleci ilerlediğimiz Ormanköy projesinde bu yılın önceki yarısında teslimlere başlayacağız. Esasen önümüzdeki dönemde İstanbul’un mal ve iş merkezi olan Uzun’te vadi düz kullanılmamış projemiz için son hazırlıklarımızı yapıyoruz” diyerek konuştu. 

DAP kendisine gelişim intaç becerileri, er teslim geleneği ve dönemin koşullarına makul stratejik projeleriyle sektöre alnaç verdiklerinin altını çizen Işıklı Yılmaz, “Çabucak geçen yıl 1.000 konutun teslimini gerçekleştirdik. Bu sene da gene 1.000 konutun teslimini gerçekleştireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu. 

UĞUR 5 YILDA 35 MİLYAR TL YATIRIM

Ülke ekonomisine ve site estetiğine yardım vizyonuyla, yeni yatırımlar üzere sabırsızlandıklarını belirten Vazıh Yılmayan, “DAP, sağlam mali temellere müstenit ve kararlı büyüyen benzeri firma. Hareketli ayrımsız özsermaye yapımız var. Envestisman için seçtiğimiz araziler, ürettiğimiz nitelikli konutlar yardımıyla ayağımızı yere kuvvetli basarak ilerliyoruz. Proje geliştirdiğimiz bölgelerde ilmî çalışarak verileri işliyor, arz-irade dengesini ferah analiz ediyor, piyasanın etkili olduğu dönemlerde da üst üste olduğu dönemlerde da bu disiplinle yatırımlarımızı şekillendiriyoruz. Pandemiyle alay malay yüzbinlerce insana dokunduk. İnsanlar, yavaş bükülmüş, yeşili ortamında barındıran, şehrin merkezinde projeler istiyor.  Tığ bile proje ekiplerimizi bu alanlara yöneltiyor, müşterinin ihtiyacına bakarak hane geliştiriyoruz. Hatırlayacağınız üzere İzmir’dahi Mavişehir ve Pınar’dahi üç iri araziyi portföyümüze eklemiştik. İstanbul’üstelik ise Beykoz ve Pendik’te dahi yer stokumuz bulunuyor. Birlik bunlara Levent’te, bölgenin arz şişman projesi olacak eskimemiş yatırımımızı bile eklediğimizde, DAP markası yerine kendimize 5 yılda 35 milyar TL’lik envestisman hedefi koyduk.” dedi.

DAP Yapı ‘yılın bitiren markası’ seçildi

DAP Çatı’dan Nişantaşı’nda ‘’Lüksün Ötesinde’’ evle

DAP Bina’nın Nişantaşı Koru projesi hasılat şampiyonu oldu

 

Share: