Engelleri azmiyle aştı… Çocukluk hayali olan muallimlik mesleğini gururla yapıyor

Engelleri azmiyle aştı… Çocukluk hayali olan öğretmenlik mesleğini gururla yapıyor

GİRESUN – Anadan Doğma adale hastalığı zımnında yaşamını tekerlekli sandalyeye vabeste sürdüren öğretmen Gökhan Özcan, çocukluktan bu yana hayalini kurduğu mesleğini gururla yapıyor.

Giresun’un Piraziz ilçesinde hayatiyetli Gökhan Özcan, ilkokul yıllarından itibaren düşlediği mesleğine, tahminî bir yıl önce atanarak Bulancak’ta Martir Naci Akçay Özel Yetişek Aplikasyon Okulu’nda görevini sürdürüyor.

Görsel sanatlar öğretmeni namına görev yaptığı okulunda azmiyle özel öğrencilerine emsal olan Özcan, öğrencileriyle gelişigüzel olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Özcan ” Herhangi Bir şeyden evvel ayrımsız hoca adına fariza yapıyor olmaktan çok mutluyum. Özel öğrencilerimize emsal olmaktan, onlara aynı şeyler öğreterek hayata hazırlıyor girmek benim amacıyla tarifi imkansız bire bir mutluluktur. Mânialı aynı görsel sanatlar öğretmeni adına öğrencilerin arasındayım ve bunun onlarda bile farkındalık oluşturduğunu düşünüyorum. Erte bu öğrencilerimiz büyüdükleri antlaşma, bire bir engelli öğretmenlerinin olduğunu ve özürlü öğretmenin de olabildiğini kendilerinin dahi isterse bazı şeyleri isterlerse başarabileceklerine inançları artacaktır. Bu anlamda da onlara çok yardım verdiğimi düşünüyorum. İyi ki üstelik sarıklı oldum” dedi.

Yeteneğini ailesi keşfetti, öğretmenleri yönlendirdi

Resim sanatına yeteneğinin ilkokul yıllarında ailesi vasıtasıyla fark edildiğini de anlatan Özcan, “Annemin anlattığına bakarak henüz beş yıllarındaydı evinin önünde park yeri halindeki tır otopark halindeymiş. çizmişim. Elan sonraki yıllarda 10 yaşlarındayken hastalığım dolayısıyla İstanbul’a tedaviye gidip gelirken, gördüğüm şehirler üstünde kent planlamaları yapmaya başladım. Benim ajandaya çizdiğim bu resimleri annem alıp okulda öğretmenlerime getiriyor. Bunun üstüne benim fotoğraf yeteneğim keşfediliyor. Bu yönde öğretmenlerimin yönlendirmesiyle Adamakıllı Sanatlar Lisesi’ni tamamladım ve ardından birlikte Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bitirdim. Habbe uğrunda duran tırın resmini çizerek başladığımız patika serüvenimiz zaman buralara büyüklüğünde geldi” şeklinde konuştu.

“Umudumu kaybetmedim, hayallerimden vazgeçmedim”

Beribenzer yaşlardan itibaren adale erimesi hastalığıyla savaşım etmeye başladığını anlatan Özcan, “İlkokul yıllarımdan itibaren fark edilen adale hastalığım beni gitgide koşuk, volta gibi özgürlüğümden alıkoymaya başladı ve ardından otama süreçlerim başladı. Fakat ailemin ve öğretmenlerimin desteğiyle hayattan kopmadım, hayallerimden vazgeçmedim. Hiç biraz çaresiz olmadım. Ailem eğitim üzerine hiçbir ahit engel olmadılar. Bilcümle bindi oldular. Benim kadar sakat çocukları olan ailelere şurası tercüman olmak isterim, ego başardıysam onların çocukları birlikte başarabilir yeter ki aileleri destek olsun. Ben hiçbir ahit hayallerimden vazgeçmedim ve umudumu kaybetmedim” diyerek konuştu.

Okul Müdürü İnci Akçay Bozkurt ise yaptığı açıklamada “Gökhan öğretmenimiz çocuklarımız amacıyla liyakatli aynı çalım dublör oluyor. Öğrencilerimiz Gökhan öğretmenimiz gibi başarabileceklerini düşünebiliyorlar. Velilerimiz amacıyla bile ayrı bire bir muvaffakiyet örneği oluyor. Bizim göremediğim noktaları hocamız görüp, ayırt yazar bizi yönlendirebiliyor. Bu anlamda bizim amacıyla Gökhan öğretmenimizin okulumuzda olmasını ayrımsız şans olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: