Erdoğan: “Bölük ve Kira Fiyatlarındaki Dengesiz Yükselişin Önüne Geçecek Yıpranmamış Hamleyi Milletimizle Paylaşacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler’üstelik; “Önümüzdeki ayın ortasına akla yatkın, göz ve kira fiyatlarındaki dengesiz yükselişin önüne geçecek, depreme tedbir çalışmalarına katkı sağlayacak bakir hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 60 Bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Aşama Teslim Töreni’nde konuştu. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şahitlik ettik. Eğitimden kültüre sanata, uluslararası etkinliklerden milli bayramlara büyüklüğünde ülkemize ve şehrimize derece katan temas anından İstanbul’la alay malay olduk, alay malay oluyoruz. Bir Iki geçmiş sordum ‘şu anda resmi nicelik nedir’ dediler kim ’60 bin, 70 bin.’ Esenler’birlikte şu anda 60-70 bin katılımıyla bu töreni yapıyoruz. Depremin üzerinden 23 yıl geçti amma acısı yüreklerimizde hala geçmiş günkü kabil tazedir. O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabiatıyla rahmetli ergin Ecevit vardı. O afette kuvvet ne yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler fakat tığ iktidara geldik bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Biz söz verdik mi yaparız ve yaptık. Afetleri çalmak beşeri yerine bizim elimizde değil amma afetlerin yıkıcı etkilerine karşı tedbir ahzetmek bizim sorumluluğumuzdadır. Balaban bir kentsel inkılap başlattık. Amacımız afetlere alın sağlıksız bina bırakmamaktı. Hiçbir vatandaşımızı bile kıygın etmedik.

“BUGÜNE BÜYÜKLÜĞÜNDE 3 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞÜMÜNÜ TAMAMLADIK”

Bugüne büyüklüğünde 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Bu evlerde oturan 12 milyon vatandaşımız bundan sonra güvenli binalarıyla erinç zarfında hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular. Özellikle içtimai bölük alanında dünyaya benzer olacak bir modeli hayata geçirdik. TOKİ tarafından nesir ettiğimiz 1 milyon 170 bin göz sayesinde 5 milyon vatandaşımızın huzurlu evlerde oturmasını sağladık. Bulgu itibariyle ülkemizdeki yapılan yüzdelik 60’ını yani 50 milyon vatandaşımızı afetlere cebin esirgeme altına aldık.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CHP’DE DİYE BİZ BAKIP SEYREDEMEZDİK”

Depremin, başat baskınlarının, heyelanların bu ülkenin gerçeği olduğunu katiyen unutmadan âdem aklının ve teknolojinin ahali verdiği seçme tedbiri alarak rabbimize doğrulama olacağız. Demincek anne uymazlık, Antalya’de, Muğla’üstelik hararet oldu, büyükşehir belediyesi onlar de hangi yaptınız? Gene biz yaptık. İzmir depremini hatırlayın, İzmir Büyükşehir Belediyesi kimde CHP’birlikte, hangi yaptılar; hiçbir öz. Orada hep o deprem konutlarını ayağa kaldıran tığ olduk. Büyükşehir belediyesi CHP’bile diye tığ bakıp seyredemezdik. Bu işlemler lafla, yalanla, çarpıtmayla imkânsız. Şayet hakeza yaparsanız tıpkı hırs sağlık hepsini siler süpürür.

“FİKİRTEPE ADETA KANGRENE DÖNÜŞMÜŞ BİR YERDE BİLE 15 BİN KONUTUN DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLIYORUZ”

Ne aldanan olacağız hangi aldatan, ilkemiz bu. Depreme ve farklı afetlere tedarik üstüne bu ilkeye kesinlikle bağlıyız. Mösyö Kemal’in akşam ezanı söylediği bambaşka sabah söylediği apayrı, saymak mümkün mü? İstanbul’u kentsel dönüşüm projemizin merkezi adına inşa ettik. Fikirtepe adeta kangrene dönüşmüş tıpkı yerde da 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz. Güngören, Tozkoparan, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa kabilinden yerlerde icraat lahzada sürüyor. Çamlıca camimizin eteklerindeki kirazlı tepede 5 bin konutluk tahavvül gerçekleşiyor.

“2023’ü HİÇ UNUTMAYALIM”

23 Haziran’ı hele 14 Temmuz’u şimdiden unutmayalım, 2023’ü tek unutmayalım. Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile Esenler Belediyemizin iş birliği ile 60 bin konutluk dev tıpkısı dönüşüm projesini burada yükseltiyoruz. Esenler demin değişik apayrı güzel oluyor, unutmayın daha bir ayrıksı iyice. Bu projenin süresince yok yok. Bugün projenin evvel etabını oluşturan tahminî 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını doğruluk sahiplerine veriyoruz.

“DOMINANT AFETİ OLUYOR NEREDE BEYEFENDİ, YANGIN VAR NEREDE YİNE AYNI YERDE”

Şu İstanbul’üstelik büyükşehir belediyesi kimde, CHP’üstelik, CHP şu görevi aldı alalı acep depreme müteveccih, göz inşasına yönelik gelişigüzel madde gördünüz mü? Bu İstanbul’bile köle büyükşehir belediye başkanlığı yaptım, şu KİPTAŞ konutlarını eden bu kardeşiniz oldu. Yok Bodrum’muş, bulunmayan bilmem şurasıymış, burasıymış…Hâkim afeti oluyor nerede beyefendi, coşkunluk var nerede gine bir yerde. İstanbullu gereken dersin Allah’ın izniyle 2023’te verecek mi?

“BASAMAK VE KİRA FİYATLARINDAKİ DENGESİZ YÜKSELİŞİN ÖNÜNE GEÇECEK YENİ HAMLEYİ MİLLETİMİZLE PAYLAŞACAĞIZ”

Önümüzdeki ayın ortasına makul hane ve kira fiyatlarındaki muvazenesiz yükselişin önüne geçecek, depreme tedarik çalışmalarına yardım sağlayacak bakir hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.

“TARIM KREDİ KOOPERATİFİ’NDEKİ ALIMLARINIZ YAPIYOR MUSUNUZ? FİYATLARDAN MUTLU MUSUNUZ?”

Ekincilik Kredi Kooperatifi’ndeki alımlarınız yapıyor musunuz? Fiyatlardan mutlu musunuz? İnşallah Ekincilik Itimat Kooperatifi’nde artık koyun, kuzu bunların fiyatı okkalı manada düşürüldü, şimdi kocabaş hayvanlara bile geçiyoruz. Gayrı mahsulat dahi yüzde 25, yüzde 30, yüzde 35 kadar indirimler yazmak suretiyle size akıllıca, bozuk para fiyatlarla ürünleri ulaştıracağız. Derdimiz vatandaşa akıllıca fiyatla yapıt vermek.”Share: