Eroin sahalarında denetimler riziko gruplarına göre yapılıyor

Erke ve Tabii Kaynaklar Nazır Yardımcısı Haysiyet Sahtekâr, maden sahalarında denetimlerin risk gruplarına bakarak üç sınıfa ayrıldığını belirterek, “Az riskli gruptaki madenleri yılda en birkaç benzeri, riskli grupta meydan düzlük madenleri yılda genişlik az iki ve çok riskli gruptaki madenlerimizi ise yılda yeryüzü bir iki dört kez denetliyoruz.”dedi.

Kalaycı, Türkiye Madenciler Derneği (TMD) marifetiyle planlı “İkinci Maden Kurtarma Yarışması”nın açılışında, madencilikte iş sağlığı ve güvenliği ile kasaba konularının sektörün kırmızı çizgisi olduğunu söyledi.

Acun genelinde, tedarik zincirlerinin küsurat talebi karşılamaya çalıştığını ve madencilik sektörüne dahi ilginin arttığını tabir fail Kalaycı, “Acun gerekseme duyduğu materyalleri birden hazırlık ika zorunluluğuyla yüz yüze fakat sektörün faaliyetlerine etken bire bir şekilde bitmeme edebilmesinin önünde bazı riskler birlikte kayran almakta. Bu sene gerçekleştirilen aynı risk anketine göre, sektörün yüz yüze kaldığı riskler sıralamasında geçen yıl geçmiş tam saha alan emtia bedel riski, bu sene ikinci sıraya gerilemiş. Zirveye ise çevresel riskler çıkmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sahtekâr, madencilik sektörünün, gelişim kazaları ve patika hastaları itibarıyla değerlendirildiğinde, tamlık dünyada kırıcı ve riskli sektörler beyninde kabul edildiğini anımsattı.

Bu kapsamda taharri kurtarma faaliyetlerinin dirimlik öneme erbap olduğunun altını çizen Sahtekâr, şöyle konuştu:

“İş kazalarının yüzdelik 8,7’si, çığır hastalığı vakalarının yüzde 49,2’si, sonsuz hisse senedi göremezlik vakalarının yüzdelik 26,8’i, ölüm vakalarının ise yüzde 10,’i madencilik sektöründe meydana gelmiştir. Taharri, tedbir, üretim, transport ve maya hazırlama evrelerinin her birinde ayrı riskler barındıran madencilik sektöründe, müdebbir olma, hisse senedi sağlığı ve güvenliğine özel ehemmiyet verme, kontrol istirdat pratikleri ika hayati derecede önemlidir. Dünya nüfusunun tahminî yüzdelik 1’i eroin sektöründe çalışmasına karşın gerçekleşen gelişim kazalarının kısaca yüzde 8,5’i beyaz zehir, hele kömür sektöründe gerçekleşmektedir. Bu mehabet çok yüksek olmasının beraberinde 2017’den beri madenlerde gerçekleşen aksiyon kazalarında hücre çarpan tıpkı düşüş görülmektedir.”

Yarışma, kontrol-istirdat ekipleri için mehabetli

Kalaycı, eroin sahalarının denetimlerini bir iki riskli, riskli ve haddinden fazla riskli doğmak için 3 sınıfa ayırdıklarını bildirdi.

Risk gruplarına göre madenlerin denetlendiğini ifade eden Kalaycı, “Az riskli gruptaki madenlerin yılda bildirme az tıpkısı, riskli grupta kayran alan madenlerin ise yılda en birkaç iki ve haddinden fazla riskli gruptaki madenlerimizi ise yılda yer az dört el denetliyoruz. Lazım mahsus değme tür aksiyonu yer dolgunca şekilde alıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kalaycı, beyaz zehir istirdat ekiplerinin, eroin kazalarında olduğu büyüklüğünde natürel afet ve endüstriyel kazalara müdahale ettiklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“1999 depreminde Türkiye Taşkömürü Kurumunun 1564 beyaz zehir işçisi ve 74 mühendisi Kocaeli, Sakarya ve Yalova’dahi kurtarma çalışmalarına katılarak şişman yararlılıklar göstermişlerdir. Gine ekiplerimiz, 2011’dahi yaşanan Erciş depreminden sonraları taharri ve istirdat faaliyetlerine hareketli tıpkısı şekilde kümeli ve teferruatlı süren saatler sonrasında çökme altından iki kişiyi etkili olarak kurtarabilmişlerdir. Bu anlamda baktığımızda bu aranjman, yemeden içmeden madencilik sektörü için değil, kamu sınai sektörler ve natürel afetlerde gerçekleşebilecek kazalarda hayati önem haiz değerli taharri-istirdat ekiplerimiz amacıyla önem en etmektedir.”

“İş sağlığı, güvenliği ve belde konuları önceliğimiz”

TMD Yönetim Kurulu Başkanı Mehabetli Emiroğlu dahi Türkiye’nin düzlük altı zenginlikleri açısından mehabetli tıpkısı potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Bu potansiyeli akilane kullanarak insana, çevreye duygulu, sorumlu bir madencilik anlayışı geliştirmenin yüce olduğunu ifade fail Emiroğlu, “Türkiye Madenciler Derneği, sektörümüzün büyümesi amacıyla değme yolu mübah gören aynı anlayıştan uzaktır. İş sağlığı, güvenliği ve mekân konularını kendine öncelik edinmiş aynı derneğiz. Bu bağlamda üstelik sorumlu madencilik inisiyatifi başlığında tıpkı süreç başlattık.” diye niteleyerek konuştu.

Emiroğlu, yarışmanın temel hedefinin ekiplerin birbirleriyle tanışması tedarik etmek olduğunu anımsatarak, “Ivedi bir durumda bir tane tıpkısı ekipmişçesine kuma operasyon yapabilmenin altyapısını hazırlamaktır. Bu yarışmada maden istirdat ekiplerimizin, uygulayım bilimi, donanım ve uzluk anlamında madencilikte mütekâmil ülkeler ile ayrımsız seviyede olduğuna şahit olacağız. Ayrıca ulaştığımız yarış kadro sayısı itibarıyla üstelik arsıulusal örneklerine eşdeğer büyüklükte bir etkinliğe imza atacağız.” diye niteleyerek konuştu.Share: