ERZİNCAN’DA ‘BİRLİK CEM’İ DÜZENLENDİ

ÇOKLUK Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüler aracılığıyla Erzincan’birlikte ‘Kontak Toplama’i düzenlendi.

Türkiye’nin bağlantı ve beraberliğine özen koparmak için Erzincan’daki Cem Vakfı Ulalar Cemevinde planlı Bağlantı Cem’ine Erzincan Valisi Mehmet Kibrit, Tunceli Valisi Mehmet Mualla Özkan, 3’üncü Cıvıl Cıvıl Komutanı Ferik Müşkül Türkgenci, Erzincan Şehremini Bekir Aksun, Cem Vakfı Başbuğ Vekili Hasan Sezgin, amme çekicilik ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil cemiyet örgütlerinin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sarıkamış Şehitleri El Birliği Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış şehitleriyle ilgili tike yaptı. Cem Vakfı Başbuğ Vekili Hasan Sezgin, “Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Sarıkamış’a ve Çanakkale’ye, Çanakkale’den günümüze bu vatan üzere canlarını vermiş bilcümle şehitlerimizi tesmiye etmek amacıyla düzenlediğimiz Temas Cemi’ne leziz geldiniz birliğimiz sürekli olsun” dedi.

Ulalar Çokluk Evinde birliğin, beraberliğin resmini gördüklerini belirten Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, “Binlerce ok ayrımsız arada olduğunda kim kırabilir ki. Onun üzere da hepimiz Ahmet Yesevi Hazretlerinin amacında gitmeye, çağ tüketmeye, düzentileme koymaya niyetlenmiş canlarız” diye konuştu.

Programda ilişki mesajı veren Tunceli Valisi Mehmet Mürtefi Özkan ise şunları söyledi:

“Cana duygusal katanlar. Tarihten bu tarafa Asya’dan Anadolu’ya nice yurt evlatları nice yiğitler Delege amacında Hz. Mualla efendimiz önünde Hz. Hüseyin efendimiz izinde şehitliğe erişti. Şuhedaya karıştı. ve anlamsız hazır dahi de nice yiğitlerimiz, nice erlerimiz bu yolda yürümeye bitmeme ediyorlar. Tabii onlar, elbette bizler, tabiatıyla sizler bu yolda yürür iken bire bir olmalı gönüller, bire bir olmalı eller, benzeri semaya kalkmalı yabancılar. Bu açacak ile ben bu umu buluşmasına şehidimizin, şuhedamızın peşinden çapmak amacıyla davetlerinize antrparantez şükranlarımı sunuyorum.”

‘ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ’

Erzincan Valisi Mehmet Aşıramento, “Cenabıhak bağlanak ve beraberliğimizi daima etsin. Bu kontak ve beraberliği mizan hesabına Ulalar Cemevimizin aile sahipliğinde Erzincan’birlikte canlarımızı ağırlamaktan, tıpkı ve beraber olmaktan nazik tıpkısı onur duyuyorum. Acun kuruldu kurulalı hak ile batılın ayrımsız mücadelesi var. Bizler hakkın temsilcileri yerine Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, kurtuluş savaşına, İç Asayiş Harekatından, Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a temas nerede doğruluk için esas üzere canını feda eden şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve uğrunda yürümeyi kendimize nişan ediniyoruz. Bizler fert Erzincan’ımızda ayrımsız ve beraberiz. İri ve diriyiz. Bunu görme ediyoruz. Alevisi ile Sunnisi ile, Kürd’ü ile Türk’ü ile bu bağlanak ve beraberliği bilcümle beraber yaşıyoruz. Bu ulus geçmişinde Türk’tü Kürt’tü, Alevi’ydi Sunni idi on paralık tıpkısı ayrımı olmaksınız Efendimizin izinde. Hz Mualla efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla el yürümüş ve tamam acun birlikte İlahi Kelimatullah’ı yayarak hiçbir mezhepsel, inançsal ve nesep bağlamında alt bölüm gözetmeksizin adaleti kıvrak görüyü yaymış birlik ve beraberliğe amil olmuştur. Gene tıpkı şiarla bütün beraber yürüyoruz. Cenabıhak kontak ve beraberliğimizi daima etsin” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların peşi sıra izlence ‘Cem’ ile sona erdi.Share: