Erzincan’da bu zaman 103 can KKKA hastalığına yakalandı, 3 yaşama hayatını kaybetti

Erzincan’da bu mevsim 103 yaşama KKKA hastalığına yakalandı, 3 yaşama hayatını kaybetti

ERZİNCAN Erzincan’üstelik mayıs ayından itibaren 134 birey KKKA hastalığı sebebiyle hastaneye müracaat etti. 103 hastanın test sonucu fazlalık çıkarken 3 emanet KKKA dolayısıyla hayatını kaybetti.

Katliam Kongo Kanamalı Ateşi alelhusus Mutedil Küçük Asya ve Şark Karadeniz’in Mutedil Anadolu’ya komşu illeri başta olmak için alelhusus Kelkit Vadisi sahasında rastgele sene birçok olay görülüyor. Hastalığa Erzincan’ın merkezinde ve ilçelerinin kırsal kesimlerinde bile makro adına rastlanırken mayıs ayından bu güne büyüklüğünde KKKA Hastalığıyla hastaneye revan 3 güç hayatını kaybetti. Erzincan’da havaların ısınmaya başladığı mayıs ayından itibaren kenelerden insanlara güzeşte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarında çoğalma yaşanıyor. Mevsim süresince kentte 3 emanet kene ısırması sonucu hayatını kaybederken, 100’ün üstünde kişiye KKKA tanısı koyuldu. Erzincan Mengücek Gazi Eğitin ve Araştırma Hastanesinde vazifeli Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, bu artışın eylül ayının sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceğini söyledi. Erzincan’da mayıs ayından itibaren 134 emanet sakırga ısırması sonucu KKKA hastalığı sebebiyle hastaneye müracaat etti. Bu hastalardan 103 tanesinin test sonucu zait çıkarken 3 sevimli sakırga ısırması sonucu KKKA kendisine hayatını kaybetti. Uzmanlar; dokunaklı, halsizlik, mafsal ağrıları gibi bulguları ile hastanelere gelen kişilerin araziye çıkıp çıkmadığının beraberinde çiftçilik yapıp yapmadığını üstelik sorguluyor.

Doç. Dr. Faruk Karakeçili son 10 yılın yeryüzü yüksek vakalarını gördüklerini ifade ederek, “Katliam Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını konuşacağız. Bölgemizin okkalı problemi. Alışılagelen şartlarda serencam yıllarda bir artıştan bahsetmiştik. Mayıs ayının ortalarında konuşmuştuk, sezonun geçmiş başladığı dönemlerde. Sonuç 10-11 yıla baktığımız zaman haddizatında Erzincan ve belde illerde daha beş altı rahatsız takip ediyorduk amma özellikle pandemi ile birlikte akıbet 3 yılda kim artışa özen çekmiştik. Bu sene birlikte gene beklediğimiz kabilinden haddinden fazla erdemli rakamlarla gidiyoruz. Aktüel durumumuza baktığımız ant Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırı Hastanesi olarak şuan kliniğimiz da toplanmış 11 çıngı yatan hastamız var. Vahim bakımda yatan hastamız yok. Bu döneme baktığımız ant, dediğim üzere; mayıs ayında konuştuğumuzda 9 tane zait hastamız vardı ama şuana büyüklüğünde, şu tarihe büyüklüğünde bize başvuran 134 çıngı keleş marazlı oldu. Bunların 103 tanesinin test sonucu kesin artı imdi. 100’ün üstünde bire bir pozitiflik oranımız var. 5 pare hastamızın elan sonucu çıkmadı, klinikte yatıyor amma 100’ün üstünde pozitifliğimiz var. Maatteessüf 3 pasaj vatandaşımız bile hayatını kaybetti bu devir süresince. Aynı tanesi güç bakıma alınmıştı, buğulanmış tıpkı hastamızdı ama diğer 2 hastamız daha dinç yaşlardaydı. Bu 3 vatandaşımızı maalesef hastalık nedeniyle kaybettik. Bu sene birlikte halen mevsim bitmedi, başvurular yavaş bir şekilde bitmeme ediyor. Vatandaşlarımızı tekrardan uyarmak istiyoruz. Keneye karşı biraz daha dikkatli olsunlar. Kene tutulması yerinde da sunu hızlı ayrımsız biçimde esenlik kuruluşlarına başvurmalarını öneriyoruz” diyerek konuştu.Share: