Erzincan’da şehitler “Temas Bilcümle”nde anıldı

ÇOKLUK Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüleri, şehitlerin anısına “Angajman Mecmu” düzenledi.

Cem Vakfı Ulalar Cemevi’nde düzenlenen programda, şüheda anılarak dualar edildi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Sarıkamış şehitleri ile ilgilendiren sunumunun arkası sıra mütekellim Erzincan Valisi Mehmet Aşıramento, dünyanın kurulduğu günden beri doğruluk ile batılın tıpkı mücadelesinin olduğunu söyledi.

Alevi ile Sünni, Kürt ile Türk’ün temas ve el birliği süresince yaşadığını belirten Çalınmış, şöyle konuştu:

“Bizler Hakk’ın temsilcileri adına Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Halas Savaşı’na, bağırsak asayiş harekatından Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a her nerede Hak için, üs amacıyla canını feda fail şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve uğrunda yürümeyi kendimize alamet ediniyoruz. Bizler birey Erzincan’ımızda tıpkısı ve beraberiz, deneyli ve diriyiz. Bunu müşahede ediyoruz. Bu kavim geçmişinde Türk’tü, Kürt’tü, Alevi’ydi, Sünni’ydi hiçbir ayrımı olmaksızın Efendimizin izinde, Hz. Yüce Efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla kez yürümüş ve yekpare dünyada İlahi Kelimetullah’ı yayarak hiçbir mezhepsel, inançsal ve ana bağlamında alt bölüm gözetmeksizin adaleti, hoşgörüyü yaymış, temas ve beraberliğe sebep olmuştur. Gene ayrımsız şiarla bütün beraber yürüyoruz.”

Tunceli Valisi Mehmet Ulvi Özkan, vatan için birçok evlatların şehit olduğunu ifade ederek, “Tabiatıyla onlar, elbette bizler, tabii sizler bu yolda yürür iken bire bir olmalı gönüller, tıpkısı olmalı başkaları, ayrımsız semaya kalkmalı başkaları.” dedi.

Erzincan Şehremini Bekir Aksun, TOPLAMA Vakfı Umumi Başkan Vekili Hasan Sezgin bile programda birer istişare yaptı.

Konuşmaların peşi sıra davetlilere lokma dağıtıldı.Share: