Erzurum’da 300 aşama ile deri hayatı hararetli göçerler, 20 bin hayvana bakıyor

Erzurum’üstelik 300 merhale ile keçe hayatı yaşayan göçerler, 20 bin hayvana bakıyor

ERZURUM – Erzurum’un Dumlu bölgesinde yüksek kesimlerde deri hayatı yaşayarak hayvancılık eden göçerlere Erzurum Valisi Okay Memiş ziyarette bulundu. Meraya 300 merhale namına yerleşen göçerler 20 binin üstünde hayvana göre devlet ekonomisine de majör ölçüde katkıda bulunuyor.

Erzurum’un merkezine merbut olan Dumlu köyünün tahminî olarak 2 bin 500 yükselti yüksek kesimlerinde kâin göçerler yaşadıkları çerge hayatı ile 20 bin civarı hayvanı besliyor. Benzin ürünleri üretip günce adına satışını dahi yapan göçerler mutluluk ekonomisine birlikte mehabetli ölçüde katkıda bulunuyor. Canlılık ihtiyaçlarını de tarih panelleri yardımı ile gideren göçer vatandaşlar Erzurum meralarına yer illerden geliyor. Öte yandan göçerlerin sorunlarını ve problemlerini durumunda geçindirmek üzere meraya çıkan Erzurum Valisi Okay Memiş yerinde incelemelerde bulundu. Göçkün vatandaşlara ve çocuklarına mütenevvi hediyelerde veren Ilbay Memiş, tarım ve hayvancılıkla uğraşarak üretim eden çiftçilere herhangi bir anlamda bakım verdiklerini rapor etti.

” Fırat, Çoruh ve Aras havzasına can veriyor”

Dumlu bölgesinin 3 havzaya birey verdiğini söyleyen Erzurum Valisi Okay Memiş, “Bugün hayvancılıkta birinci olan Erzurum’un merkeze sınırlanmış olan dumlu bölgesindeyiz. Bu nahiye kısaca 2 bin 500 rakımın üzerinde olan tıpkı düzlük. Dumlu’nun birinci özelliği tabii üs suyuna eş olmasıdır. Aynı zamanda bura mitolojik anlamda üstelik hususi olan ayrımsız yerdir. İnançlarımız anlamında dahi tarihi ayrımsız sürece topluluk olan tıpkısı bölgedir. Kâh kaynaklarda dahi burada mevcut natürel su yatağı özel adına vurgulanmıştır. Bu havza ayriyeten üç havzaya ani can veriyor. Fırat, Çoruh ve Aras havzasına can veren bire bir saha. Sonsuz bucaksız meraları var buranın. Kocabaş hayvanda 1 milyona yaklaştık ve küçükbaş hayvanda 1 milyonu eski durumda bulunuyoruz” diye konuştu.

“100 yıldır dumlu bölgesine geliyorlar”

300 haneden oluşan göçerlere seçme anlamda koruyucu olmaya çalıştıklarını bile tamlayan Ilbay Memiş, “Tıpkısı zamanda özlük çiftçimiz ve vatandaşlarımız öncelikli kalkmak için hayvancılıkla uğraşan herkese destek olmaya çalışıyoruz. Dağın tepesinde dahi onları bekâr bırakmıyoruz. Burada özlük sistemlerini bile kuruyor göçerler. Burada hayvancılık yapanların çoğu yer illerden geliyor. Burada aynı oba sistemi var ve neredeyse 300 ayak burada bulunuyor. Müthiş tıpkı herkes kurulmuş ve az daha 100 yıldır birlikte dumlu bölgesine geliyorlar. Ruz panelleri ile elektriklerini üretiyorlar. Televizyon ve elektrik imkanına ashap. Çokça şanslı bir şekilde natürel benzeri akarsu kullanıyorlar. Bitirmiş ekiplerimiz burada onların güvenliklerini sağlıyor. Burada üretilen süt ürünleri ve kucak etini de bilcümle Türkiye’ye Erzurum’dan gönderiyorlar. Tulum peynirini doğrusu Türkiye’üstelik herkeste biliyor. Hayvancılığın gelişmesi amacıyla kül önlemlerimizi alıyoruz. Kâfi kim üretim yapsınlar tığ onların emrindeyiz. Tamam uzmanların merada sönümsüz efsanevi dediği koyunlar umum olarak buradalar. Merada sönümsüz hayvanların bütünü Erzurum’birlikte Türkiye’dahi en aşkın mera olan mülk Erzurum’dur” dedi.

“20 bin civarı hayvanı bu meralarda besliyorlar”

Türkiye’nin birçok ilinden göçerin Erzurum meralarına geldiğini kaydeden Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akaret, “Erzurum Türkiye’nin en aşkın merasına ehil olan ilidir. Kısaca adına Türkiye’de kâin meraların yüzdelik 11’inden ilavesi Erzurum’dahi bulunuyor. Nedeniyle otlak varlığının fazla olması zımnında hayvancılık faaliyetlerimizde fazla oluyor. Domestik üreticilerimizin yanı sıra dışarıdan göçkün olarak mevrut hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı birlikte burada mihman ediyoruz. Şuanda dumlu köyümüze ilişkin olan bir merada bulunuyoruz. Yaklaşık yerine 300 familya burada bulunuyor. 20 bin civarında da hayvanı buralarda besliyorlar. 16 milyon dekar mera varlığına cemaat bulunuyoruz. Neredeyse Erzurum’un hep ilçelerinde göçer misafirlerimiz bulunuyor. Burada bulunan göçerlerin akarsu sorunu, kalacakları düzlük sorunu ve misil sorununa kadar valilikle beraber çözmeye çalışıyoruz. Zor şartlarda istihsal yaparak Türkiye ekonomisine makro ölçüde katkıda kâin göçerlerin beraberinde olmaya himmet gösteriyoruz. Üretilen ürünler sunma gür şekilde esirgeme edilip rastgele servet satımı yapılıyor. Ara Sıra göçerlerimiz güneş panelleriyle faaliyet ihtiyaçlarını gideriyor. Burada çocukların baziçe oynayabilmesi için 2 oyun alanı dahi bünye ediyoruz. Göçerlerimiz burada 4-5 ay kadar kalıyorlar. Diyarbakır, Batman, Iğdır, gibi 7-8 ayrımlı ilden buraya göçerler geliyorlar” diye konuştu.Share: