Erzurum’da mevcut Afrika gri papağanı siper altına alındı

Erzurum’birlikte polisin operasyonuyla bulunan Afrika gri papağanı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şubesince koruma altına alındı.

İl Itimat Müdürlüğü Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Uğraş Yazıhane Müdürlüğü ekipleri, bire bir müddet geçmiş kentteki tıpkı adrese yaptığı operasyonda, “Jako” diye niteleyerek tanıdık Afrika gri papağanı buldu.

Papağanın hizmet ve beslenme şartlarının ateş olduğunu ve Nesli Acı Altında Olan Vahşi Hayvan ve Nebat Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Uyuşma (CITES) Belgesi’nin da bulunmadığını belirleme eden ekipler, DKMP Erzurum Yazıhane Müdürlüğüne vukuf verdi.

DKMP’birlikte işyar baytar doktor Selçuk Albayrak ve dirim bilimci Burak Dikici aracılığıyla hanım siper altına alındı.

Veteriner doktor Albayrak, AA muhabirine, özenle baktıkları Jako’nun evvel muayenesinde esenlik problemi ile karşılaşmadıklarını söyledi.

Kuru yemiş, çekirdek ve elmayla beslenen papağanı arz güdük sürede akla yatkın hayvan bilimi bahçesine doğrulama edeceklerini tamlayan Albayrak, “Jako, Uluslararası Doğayı Koruma Birliğince (IUCN) zılgıt altındaki al listede yer alıyor. Bu zümre hayvanlara katıksız ortamı dışında bakımı, nesillerini henüz üstelik kızdırma altına sokmakta ve belki ilerleyen yıllarda katıksız olan bu türleri yaşam alanlarında görmemizi imkansız ağıl getirecektir. Öncelikle bu türlerin esasen natürel yaşamlarında kalması bilinciyle hareket etmeliyiz. Onların evlerimizde değil, doğalarında yaşamaları elan bereketli.”

Albayrak, bu türdeki papağanın CİTES kapsamında izin belgesi ve lüzumlu evrak olmadan bakımının haram olduğunu hatırlattı.

Share: