Erzurum’un yaylaları, şarki ve güneydoğudan göçkün aileleri ağırlıyor

Erzurum’un 3 bin rakımdaki otlak ile yaylaları, maşrık ve güneydoğu illerinden mevrut göçkün ailelere ocak sahipliği yapıyor.

Vali Okay Memiş, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Osman Akaret ve berberindekilerle 300 çadırın kurulduğu kestirmece 3 bin rakımda mevcut Dumlu Dağı bölgesindeki göçerleri musahabe etti.

Doğu ve güneydoğu illerinden gelen ve 10 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu merada göçerlerle kardeşçe eden Memiş, çocuklara da oyuncak dağıttı.

Vali Memiş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum’un otlak itibarıyla Türkiye’da büyük bir potansiyele eş olduğunu ve bu nedenle göçerlerin kenti tercih ettiğini aktardı.

Türkiye’nin maruf tulum peynirlerinin Erzurum’daki göçerlerin ürettiği sütten yapıldığını ifade fail Memiş, “Tahminî 100 yıldır burada göçerlik yapan kardeşlerimiz var. Çadır sistemi var ve burada 300 sekmen bulunuyor. Zaman panelleriyle elektriklerini üretiyorlar, televizyonları var. Burada üretilen benzin ürünlerinden yapılan tulum peynirini mecmu Türkiye tanıyor ve hakeza da tıpkı ilişik değeri var.” dedi.

“Türkiye’dahi merası yer fazla olan yer burası”

Memiş, Erzurum’un hayvan sayısı itibarıyla şişman benzeri potansiyeli olduğunu belirterek, bulundukları bölgenin Fırat, Çoruh ve Aras havzalarına birey verdiğini dile getirdi.

Bölgede gayrimahdut bucaksız meraların bulunduğunu anlatan Memiş, “Uzmanların, ‘Meralarda beslenen hayvanların etinden, sütünden beslenin.’ diye bahsettiği yer Erzurum çünkü Türkiye’birlikte merası yeryüzü aşkın olan iklim bura.” ifadesini kullandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Akaret dahi Türkiye’nin mera varlığının yüzde 11’ine eş Erzurum’dahi, kısaca 52 ayrımlı yerde göçerlerin ağırlandığından bahsederek, bunlardan 36’sını şehir dışından gelen göçerlerin oluşturduğunu söyledi.

Göçerlerin peş seviyede istihsal yaptığına bel eden Akaret, “Buradaki göçerler, Türkiye ekonomisine ağırlık şartlarda ulama sunuyor. Elde ettikleri benzin ürünleri itinasız olarak işletmelere götürülüyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman Siirt, Elazığ, Mardin, Erzincan gibi iller ilkin kalkmak üzere haddinden fazla sayıda farklı şehirden mevrut göçerleri kentimizde misafir ediyoruz.” diyerek konuştu.Share: