Eş sahipleri yüksek fiyata kiraya verip, daha ucuza kiraya çıkıyorlar

Pandemi döneminde bağan faizli kredi olanağı sağlanması üzerine vatandaşların göz almaya yönelmesi, sonuç iki yıldır dahi inşaat girdi maliyetlerinin yükselmesi ve müteahhitlerin işleri durdurması kabilinden nedenlerden ortalık Antalya ve İstanbul üzere büyükşehirlerde basamak stoku tükendi.

Dünya’üstelik Fikri Cinokur imzasıyla düzlük alan habere bakarak, Rusya ve Ukrayna arasındaki kavga yüzünden Türkiye’birlikte yaşamayı yeğleme fail bu iki büyüklük vatandaşlarının beraberinde, basamak satın alarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kalkmak talip yabancıların güç talebi gücük sürede bazen illerdeki kiralık ve satılık ev ile taşınmazlar fiyatlarının fahiş oranda artmasına yol açtı.

Bölük stokunun yeterli olmaması dolayısıyla Antalya kent merkezinde bir tane konutu olan mütekait evet de hisse senedi sahibi yahut vazifeli olan bazen Türk vatandaşları başta Zalim ve Ukraynalı koyulmak üzere konutlarını eşyalı evet da eşyasız yüksek fiyattan kiralamaya başladı. Kendileri bile kent merkezine uzak mahallelerde daha ucuza kiraya çıkıyor veya yazlıklarında tevakkuf etmeye başlıyor. İstanbul’dahi birlikte tıpkısı aynı uzanım söz konusu. Merkezi semtlerde evi olanlar, bu evlerini kiraya verip, şehrin zar semtlerine taşınmaya başladı.

“Şu anki heves, içtimai yaraya hastalık olanaklı”

Taşınmazlar sektöründe faaliyette bulunan Antalya Tecim ve Sanayi Odası (ATSO) Umumi Heyet Üyesi Mustafa Ayanoğlu, pandemi döneminde konut güven faizlerinin düşük olması dolayısıyla Antalya’üstelik konut stokunun tükendiğini, eskimemiş sunma olmadığını, ancak bati taleple karşılaşıldığını belirtti. Ayanoğlu, şöyle bitmeme etti: 

“Ülkelerindeki çarpışma dolayısıyla bazı Rus ve Ukraynalı vatandaşlar Antalya’yı yeğleme etmeye başlayınca yurt ve konutlarda komutan ve isticar fiyatlarında fahiş artışlar oldu. Haddinden Fazla aheste tıpkısı irade var. Tek konutu olan bazı vatandaşlar birlikte kişi evlerini boşaltıp evet asıl-babalarının yanına ya yazlıklarına taşınıyor. Elan iktisadi bölgelerde muhtel kiraya çıkanlar de var.”

Ayanoğlu, çarpışma öncesi Antalya’de eşyasız 2 bin 500 TL olan kiralıkların 7 bin 500-10 bin liraya, eşyalı konutların birlikte 15-20 bin TL’ye kiralanırken demin 40 bin liraya büyüklüğünde kiralandığını duyduklarını söyledi. Ayanoğlu, “Ülkelerindeki savaştan kıran Antalya’ya gelenlerin soylu erki durumları dahi bozuldu. İlerleyen dönemde bu iri sorun haline ati. Ahenktar geliri olmayınca eğlenceli ifa yapamayınca ocak sahibi ile kiracı arasında takı yaşanacak. Türk vatandaşı zahmetli ve sıkıntılı gelirli vatandaşların Antalya’dahi dirilik şansı kalmayacak. Bu sosyal tıpkı dağ oluşturacak.”

Antalya Emlakçılar ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlayan dahi, Konyaaltı, Muratpaşa ilçeleri Lara ve Liman bölgelerinde sülale sahibi olanların yüzde 20-30’unun evlerini boşaltarak yabancılara erdemli fiyattan kiraladıklarını, kendilerinin dahi henüz akla yatkın denk ile kiraya çıktıklarını belirtti.

“Mersin Ağacı’in sahil bölgelerinde kiralar 3 kat artabilir”

Rus ve Ukraynalı vatandaşların göçüyle alay malay Mersin Ağacı’bile fahiş kira ücretlerinin görülmeye başlandığını kaydeden Mersin Tam Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, kentte hele Mezitli ve Yenişehir ilçeleri ile periferi mahallelerinde bati sorunlar yaşandığını kaydetti. söz konusu bölgelerdeki vatandaşların kentin kuzeyindeki daha kızgın evlere geçerek öz evlerini fahiş fiyatlardan kiraya verdiğini dile getiren Mehmet Sinan Canpolat, “bahis konusu bölgelerde 1+1 dairelerin dahi mahiye icar ücretleri 4 bin TL ile 5 bin TL’ye kadar yükseldi. Yaz sezonuyla alay malay 1+1’lerin maaş kirasının 15 bin TL’ye kadar ulaşmasını bekliyoruz. Ayn olarak bu alanda bize gelen şikayetleri ilişkin birimlere iletiyoruz. Fakat bu alanda yasalı inhibitör adımlar gerekiyor” dedi.

Algı Dairesi denetlemeye başladı

Algı Dairesi ekipleri Antalya’bile bölük ve gayrimenkulde fahiş fiyat iddiaları dolayısıyla denetlemeye başladı. Antalya Emlakçılar Odası ile işbirliği işleyen Rüşvet Dairesi denetim ekiplerinin, ilgilendiren kurumlardan üstelik mukteza bilgileri alarak hem emlakçıları, hem da gurur-satış veya isticar yapan yerli ve yabancıların hesap hareketlerini dahi incelemeye aldığı argüman edildi. Alacak Dairesi ekiplerinin tapu ile satış değerleri arasındaki ayırt ile kira vergisi konusunda yoğunlaştığı öğrenildi. Mavera yandan denetimlerin sinsice emlakçılık yapanların kayıt altına alınmasına yönelik olduğuna dikkat çekildi.

İstanbul merkezde evini kiraya verenler artıyor

İstanbul’üstelik alelhusus güzeşte sene yazlıkları olanların buralara yerleşmesi ve İstanbul’daki evlerini kiraya vermesiyle sürecin başladığını aktaran Coldwell Banker Türkiye Devlet Başkanı Dr. Gökhan Taş, “Bunun dışında Bağdat Caddesi gibi merkezi yerlerde evini kiraya verip, çit yerlerde henüz ucuza oturan çokça âdem var. Bu boyut vaktiyle beri vardı. Ancak şu anda artış var. Zira kiralık fiyatları çabuk arttı.” İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise kira artışından kaynaklanan bu fırsattan yazlık evi olanlar ile İstanbul’birlikte ikinci evi olanların yararlanmaya çalıştığını söyledi. Aşa, buna rağmen merkezi yerlerden çeperlere kayışın dayanabilen yaşanmadığını rapor etti.

Kiracılar ilgi: 1 almanak kirayı alabilirsiniz!

 

Bodrum’birlikte taşınmazlar dolandırıcılığı

 

Share: