ESASI Araştırma’nın 26 ilde gerçekleştirilen akıbet anketinde AK Parti’nin rey oranı dikkat çekti

Türk siyaseti 2023 seçimlerine imdi aylar kala, seçim havasına girmeye başladı. Uymazlık partilerinin ortak aday olarak kimi göstereceğine ilgili soru işaretleri seçme geçen dönem artmaya devam ederken, 26 ilde gerçekleştirilen ayrımsız anketin sonuçları epey dikkat çekti.”

“BU AHZÜITA SEÇİM OLSA KİME OY VERİRDİNİZ?”

Esas Araştırma şirketi vasıtasıyla İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Ziyalı, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’birlikte 2 bin 312 gönül ile yapılan ankette vatandaşlara, “Bu ahzüita milletvekili genel seçimi olsa ne siyasal partiye rey verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

AK PARTİ YÜZDE 38.4 İLE İLK SIRADA DÜZ ALDI

5-14 Ilk Teşrin tarihleri arasındaki yapılan anketin sonuçlarına bakarak DÜRÜST Öğür, bire bir esbak ankete bakarak oyların yükseltti ve yüzdelik 38.4 ile önceki tam düzlük aldı. CHP üstelik ise oyların düştüğü görülürken yüzde 23.5 ile ikinci oldu. Tıpkı şekilde oyları azalan İYİ Öğür ise yüzdelik 11’birlikte kalarak üçüncü tam meydan aldı. Yaptığı çıkışlarla ilgi çeken Ümit Özdağ’ın liderliğini yaptığı Galibiyet Partisi’nin bile oylarını artırdığı görüldü.

Diğer partilerin oy dağılımı ise şöyle oldu:

HDP: Yüzde 10.7

MHP: Yüzdelik 9.1

Utku: Yüzde 1.5

DEVA: Yüzdelik 1.4

Y. Bolluk: Yüzdelik 1.1

SP: Yüzde0.9

GP: Yüzdelik 0.9

BBP: Yüzde 0.8

MP: Yüzde 0.7

Share: