Eskişehir Alpu Ovası’na Yapılması Planlanan Uraysim Projesi’ne Mahkemeden İptal Kararı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davada yönetim mahkemesi, Alpu Ovası’ndaki bol tarım arazilerine yapılması planlanan ve elan önceki “uygulanmasının telafisi tehlikeli ve imkansız zararlara kere açacağı” gerekçesiyle yürütmesi durdurulan Ulusal Raylı Sistemler Test Merkezi (URAYSİM) Projesi kapsamındaki devletleştirme işlemlerini tahrip etti.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kestirmece 10 sene önce başlanan ancak bir kalem bitirilemeyen Alpu Büyük Ovası’na yapılacak URAYSİM Projesi’yle ait dalavere mahkemesinde açtığı davayı kazandı.

İŞLEMLERİN İPTALİNE KARAR VERİLDİ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin daha evvel açtığı davada projenin yapılacağı bölgedeki durumun tespiti üzere atanan bilirkişinin ‘amme menfaati yoktur’ raporu sonrasında projenin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmişti. Belediye, açtığı sonuç davada proje kapsamında yapılan devletleştirme işlemlerinin tağyir edilmesini rica etmişti. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi alınan kamulaştırma kararlarının hukuki olmadığını belirterek, gerekçelerini mahkemeye sundu. Anadolu Üniversitesi ile Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı’nın yan olduğu davada murafaa, son duruşmada kararını açıkladı. Mahkemenin gerekçeli kararının serencam bölümünde, “Ülkü konusu amme menfaati alınarak kamulaştırma işlemi ile bu işleme dayanılarak organizasyon edilen tapuya açımlama verilmesine ilgilendiren işlemde hukuka uygunluk görülmemiş, işlemlerin iptaline karar verilmiştir” denildi.

Proje ile “Demiryolu Araçları için Imtihan Yollarının inşası” güzergahında bulunan Alpu-Bozan, Odunpazarı-Karahüyük, Tepebaşı-Gündüzler, Tepebaşı-Margi, Tepebaşı-Sepetçi, Tepebaşı-Yakakayı de mevcut kestirmece 6.000.000 m2 alandaki taşınmazların tarım arazisi vasfından çıkarılması öngörülüyordu.

Share: