Eskişehir yerel haberi… Eskişehir Büyükşehir’de Dolgun İş Sözleşmesi Süreci Ittifak ile Sonuçlandı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile ESKİ Umumi Müdürlüğü’nde fiilen Büyükşehir Belediyesi şirketi ESPARK A.Ş. bünyesinde istihdam edilen ve 2685 işçiyi kapsayan Şişko İş Sözleşmesi (TİS) süreci anlaşmayla sonuçlandı. Izinli sendika Belediye İş Sendikası ile yapılan görüşmeler sonucunda;  kâin minimal ücrette averaj yüzde 62, toplumsal hukuk da ise yüzdelik 165’e varan artışlar yapıldı. Şirket çalışanlarının mahiye ücretleri 8.200 TL ile 10.600 TL beyninde değişen tutarlara yükseltildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, ESKİ Umumi Müdürlüğü ve mezun sendika Türk İş’e tutkun mezun sendika Belediye-İş Sendikası ortada süren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreci yapılan serencam güruh ile tamamlandı.

Anlaşmayla sonuçlanarak imza altına alınan Dolgun gelişim Sözleşmesi’nin akıbet görüşmesine, Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili İbrahim Arslan, Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Şenol Kişmiri, ESKİ Umumi Müdürü Oğuzhan Özen, Espark A.Ş. Umumi Heyet Başkanı Mehabetli Özenç Saltık, Belediye İş Sendikası Dolgun Sözleşmeleri (TİS) Umumi Sekreteri Güney Demirdaş, Uray İş Eskişehir Yazıhane Başkanı Eksiksizlik Azak, büro umumi heyet üyeleri, işyeri temsilcileri ile Büyükşehir Belediyesi, ESKİ Umumi Müdürlüğü ve ESPARK A.Ş. bürokratları katıldı.

Toplantıda itilaf üzerinde kesim sağlanırken, buna göre 1 Orak Ayı 2022- 30 Haziran 2024 dönemini havi 2 yıllık Şişman İş Sözleşmesi ile ücretlerde bulunan minimal ücrette ortalama yüzdelik 62, toplumsal haklar bile ise yüzde 165’e vasıl artışlar yapıldı. Çalışanları pahalılık ve hanay pahalılığına ezdirmemek için 2023 ve 2024 yıllarında asgari ücrete yapılacak remiks oranlarının yansıtılması ve arttırma refah payı dahi Toplu İş Sözleşmesi’nde imza altına alındı. 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren flört etmek amacıyla ilk 6 kamer amacıyla ESPARK A.Ş. bünyesinde fariza işleyen müşareket çalışanlarının maaş ücretleri 8.200 TL ile 10.600 TL beyninde mütebeddil tutarlara yükseltildi.

Share: