Eskişehir’de “5. Arsıulusal Bariz ve Alarga Öğrenme Konferansı” başladı

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Sıhhatli Atay, “Ülkemizin erbap olduğu e-Cesamet, bizim geliştirdiğimiz araçlar, bunların hepsinin entegrasyonu şu anda Türkiye’yi OECD liginde engin eğitimden sunma çokça yararlanan biraz büyüklük arasına soktu.” dedi.

Küçük Asya Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesinin kuruluşunun 40. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “5. Uluslararası Kategorik ve Engin Öğrenme Konferansı” (IODL 2022) başladı.

Atatürk Hars ve Tekellüm Merkezi Öğrenci Merkezi’ndeki açılış programında tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra çalgı aleti dinletisi sunuldu.

Atay, programda yaptığı konuşmada, AÜ’nün engin eğitime hamur ayıran, kayırıcı kaynağı, finansal köken ayıran ayrımsız darülfünun olduğunu söyledi.

Azamet adına “Alarga Yetişek Kapısı” kurarak faaliyete geçirdiklerini hatırlatan Atay, “Şu anda sistemde 3,8 milyonu fazla kamu personeli var. 740’ı fazla amme kurumu şu anda uzaktan yetişek kapısını aktif adına kullanıyor. Sistemde 2 yıla mail ant ortamında 6 bin 300’ü fazla terbiye faaliyeti gerçekleştirildi.” dedi.

Atay, bu sayede kurumların etkileşiminin çarçabuk arttığını ve 1,5 yılda 17 bilyon liranın üzerinde mülhak ayar ürettiklerini anlattı.

Edirne’den Kars’a kadar beherglas çalışanın aynı standartta eğitime kavuşabildiğini dile getiren Atay, şöyle bitmeme etti:

“Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının karbon ölçümüyle ilgili bire bir aracı var. Onun üzerinden yapılan çalışmaya göre 136 bin ton karbon emisyonu tutulmuş, bizim bu işleri uzaktan yapmaya başlamamız zımnında. Bu birlikte 5 milyon 775 bin 737 kızılçam ağacına denkmiş. Ülkemizin cemaat olduğu e-Ihtişam, bizim geliştirdiğimiz vesait, bunların hepsinin entegrasyonu şu anda Türkiye’yi OECD liginde engin eğitimden genişlik çokça yararlanan biraz devlet arasına soktu. Tığ bunları 3,5 sene gibi bodur bir zaman içerisinde yapabildik. Bunda Rum Üniversitesinin ve ayrıksı üniversitelerimizin de katkısı büyük. Deminden bu haliyle Türkiye’ye bakıldığı ant Türkiye, dünyada kategorik eğitim bilimi kaynağı üreten 25 ülkeden biri konumunda.”

AÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal ise 1982’üstelik Türkiye’deki erdemli öğretim hizmetlerini yaygınlaştırmak için yalınlık ve açıktan eğitim yapma görevinin üniversitelerine verilmesiyle başladıkları eğitim bilimi yolculuklarını bugün 40. yılında 4 ana kara ve 39 ülkede var olan bir dünya üniversitesi namına sürdürmenin namuslu gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Kovid-19 salgını sonrasında eğitimde dijitalleşme hareketlerinin hızlanmasının, yükseköğretim kurumlarında açık ve açıktan öğrenme uygulamalarının daha aşkın yer alacağı yıkmacı bire bir değişim ve tahavvül sürecini başlattığını kaydeden Erdal, “5. Arsıulusal Ayan ve Açıktan Öğrenme Konferansı uluslararası ve ulusal düzeyde vazıh ve uzaktan öğrenme ortamlarında yaşanan güncel gelişmelerin ele alınmasına, yaşanan sorunların tartışılmasına ve bu sorunlara dair çözüm önerileri sunulmasına verimli tıpkısı dayanak kazandıracaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Rektör Erdal, dijital öğüt platformuyla bireylerin 1000’den aşkın mektup, sokum, ekspoze ve öğüt videosunun meydan aldığı 30 binden çok eğitim bilimi materyaline ücretsiz adına ulaşım sağlayabileceğini belirtti.

Dijital öğüt platformunda özürlü kullanıcıları da fikren eğitim materyallerinin sesli özetlerini kullanıma açtıklarını bildiren Erdal, “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Yazıhane Başkanlığımız ile yapacağımız protokolle birlik kamu çalışanları Alarga Eğitim Bilimi Kapısı üzerinden de bu kaynaklara muvasala sağlayabilecekler.” diye niteleyerek konuştu.

Oturumlarla bitmeme fail aktiflik 30 Eylül’birlikte sona erecek.Share: