Eskişehir’de 7 mebus üzere akıbet 18 aktarılma

2023 Umumi Seçimleri’nde Eskişehir’in saylav künde sayısının bin 79 yabanlık seçmen farkıyla 7’den 6’ya düştüğünün altını çizen Türkiye Güre İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Eskişehir Şube Başkanı Serkan Duygusal Ensesi Kalın, “Eskişehir ile ilişkin düşünceleri hangi olursa olsun herkesin benzeri araya gelmesi gerekmektedir. Önümüzdeki nazır seçimlerinin şehirlere dağılımının hesabını 31 Aralık’taki şahsiyet sayımına göre beğenmek gerekir. Önümüzde 18 çağ var” dedi.

Gazetecilere açıklamalarda kâin Bölüm Başkanı Serkan Duygusal Ensesi Kalın, 2022’dahi yapılan şahıs sayımına göre 2023 Umumi Seçimleri’nde Eskişehir’in saylav sayısının 7’den 6’ya düşmesiyle ilişik açıklamalarda bulundu. Eskişehir’in bin 79 şahsiyet müntehip farkıyla 1 milletvekili baziçe hakkını kaybettiğini söyleyen Ensesi Kalın, 31 Aralık’ta yapılması beklenen can sayımından geçmiş çalışmalara bürümek amacıyla 18 dolaşma kaldığının altını çizdi. Zengin, Eskişehir’deki eksiksiz milletvekilleri, şehremaneti ve delik başkanları ile üniversitelere gelişigüzel çalışması amacıyla çağrıda bulundu.

“Eskişehir’in temsiliyetinin değme ant daha çok olması hepimizin kuma isteğidir”

Eskişehir’deki milletvekili kumar sayısındaki azalmanın site için hayır olmadığını vurgulayan Serkan Birey Ensesi Kalın, “Bu sene içerisinde Eskişehir’in saylav sayısının 7’den 6’ya düştüğünü hepimiz öğrendik. Bunun sebebinin birlikte şahıs sayımıyla dayalı olduğunu biliyoruz. Eskişehir, 2022’dahi yapılan sayıma bakarak önündeki şehre yalnız bin 79 kişiyle kaybetti. Bin 79 gönül çokça bağan bire bir cirim. Eskişehir’in Gazi Meclisimizde temsiliyetinin 6’ya düşmesi, insanların politik görüşü ne olursa olsun Eskişehir sevdalısı olan kimsenin kabul etmemesi müstelzim benzeri durumdur. Birçok noktada Eskişehir tıpkı araya gelmeyebilir, ihtimal ayrımlı görüşler ortaya koyabilir amma bu olay Eskişehir’in temsiliyetiyle alakalıdır. Eskişehir’in temsiliyeti bahis konusu olduğunda politik görüşü ne olursa olsun, Eskişehir ile ilişik düşünceleri ne olursa olsun herkesin; umum uray başkanları, vekiller, görüş başkanları, cemiyet başkanları kabilinden herkesin tıpkı araya gelmesi gerekmektedir. Önümüzdeki vekil seçimlerinin şehirlere dağılımının hesabını 31 Aralık’taki zat sayımına bakarak yarmak gerekir. Yani önümüzde 18 gün var. Eskişehir yemeden içmeden bin-2 bin kadar tıpkısı sayıyla Gazi Meclisteki temsiliyet oranının 6’ya düşmesini akseptans etmemektedir. Bununla ilişkin Eskişehir’deki umum dinamiklerin kendisini ortaya koyması ve bu süreçte zaman itibariyle herkesin çalışmaya başlamasını istiyoruz ve bunda çok netiz. Zira önümüzdeki ahit Eskişehir’in temsiliyetinin azalması, kente fayda sağlayacak benzeri mebde değildir. Eskişehir’in temsiliyetinin değme ahit daha fazla olması hepimizin kuma isteğidir” şeklinde konuştu.

“Öğrencilerden Eskişehir’in geleceğinde saraka sahibi olmalarını istiyoruz”

Eskişehir’in bir mektepli şehri olduğunu belirten ve kentte yaşayıp ikametgahı ayrımlı şehirde kâin öğrencilere çağrıda kâin Ensesi Kalın, “Burada eksiksiz şehremaneti başkanlarımıza, nazar başkanlarımıza, vekillerimize, üniversitelerimize ve Eskişehir’deki kül esnafımıza, Eskişehir’i dost herkese davet yapıyoruz. Bu çağrıda dahi Eskişehir’in zat hareketliliğini etkileyen sunu balaban unsurun öğrenci olduğunu düşünüyoruz. Eskişehir’birlikte tahminî 65 binin üstünde örgün öğrenci var amma Eskişehir’da yaşadığı bilinen 100 binin üzerinde öğrenci var. İkametgahlarını aldırmamış öğrenciler çoğunlukta kabil. Şayet öğrenciler Eskişehir’i seviyorsa ki biz onları çokça seviyoruz, Eskişehir’in geleceğinde küçümseme sahibi olmalarını istiyoruz. Tam öğrencileri Eskişehir’e ikametgahını aldırmaya çağırma ediyoruz. Bunu yaparken sadece e-Devlet’ten bu işi gerçekleştirebiliyorlar. değme maliyeti birlikte yok” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: