Eskişehir’de kayıp Iraklı dinç kızın öldürüldüğü iddiasıyla 5 sanığın yargılanmasına devam edildi

Eskişehir’de geçen sene eylül ayında kaybolan Iraklı Sally Mürtefi Challab Şike-Abbood’u evinde öldürüp cesedini parçalara bölerek mahalledeki çöp konteynerlerine attığı tez edilen vakfedilmiş sanık ile ona arkalama ettikleri tez edilen tutuklanmadan 4 kişinin yargılanmasına bitmeme edildi.

Eskişehir 1. Okkalı Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, hakkında ağırlaştırılmış müebbet delik maksut Irak tabiiyetli tutuklu Amjed M.M. (28), tutuksuz sanıklardan kardeşi Asaad M.M’nin yanında Sally’nin ailesi ile yan avukatları katıldı.

Tutuksuz sanıklar Irak uyruklu Sarhan S.A, Ameer M.M. ve firari Hasan Mehabetli A. ise mahkemeye gelmedi.

Söz sunulan tanık G.K. olayın olduğu binanın yakınında durma ettiğini aktararak “Anide bir yara sesi duydum. Boğunuk tıpkısı zehir sesiydi. O sesi unutamıyorum. Polisi araştırmak amacıyla telefonu elime aldım ancak curcunalı kesilince aramadım. Halen polisi aramadığım üzere vicdan azabı çekiyorum.” dedi.

Sanık Amjed M.M. ise savunmasında hakkındaki suçlamaları akseptans etmeyerek tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 11 Kasım’a erteledi.

Olay

Eskişehir’de 2 Ilkgüz 2021’den itibaren vukuf alınamayan Irak tabiiyetli Sally Uca Challab Aldatma-Abbood’un (19) kaybolmasına ilgili anket kapsamında, ev dışına kaçmaya müteharrik Amjed M.M. Kırklareli’nde, ona müzaheret ve karyola ettikleri öne sürülen kardeşi Asaad M.M. ve arkadaşı Ammeer M.M. ise Kocaeli’nin Gebze ilçesinde saklandıklarını evlerde tutulmuş, arkası sıra tutuklanmıştı.

Polis ekipleri, kısaca 10 bin saatlik düzenlilik kamerası görüntülerini inceleyip çok sayıda kişinin ifadesine başvurmuştu. Site merkezindeki şebeke, metruk binalar, park ve bahçelerin beraberinde Porsuk Çayı ile site çöplüğünde yapılan aramalardan her sonuca ulaşılamamıştı.

İddianamede, cinayet sanığı Amjed M.M. hakkında “canavarcasına hisle yahut eziyet çektirerek isteyerek katil” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılması, ona arkalama ettikleri iddia edilen tutuklanmadan sanıklar kardeşi Asaad M.M, arkadaşları Ammeer M.M, Sarhan S.A. ve Hasan A.A’nın ise “suçluyu yardım” iddiasıyla 5 yıla büyüklüğünde hapsi talep ediliyor.

Share: