Ev fiyatları yer fazla bu ilde arttı

Mersin Ağacı’deki satılık konutların denk artım hızı serencam aylarda dikkat frapan boyutlara ulaştı. Kent, serencam 4 aydır mevki genelindeki satılık hane fiyatlarının genişlik çok zamlandığı mülk namına öne çıkıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Iktisadi ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) verilerine göre, 2021 Ekim’birlikte satılık hane fiyatlarındaki artışta ülke genelinde 4. tam vadi alan Mersin, 2021 Teşrinisani’dan 2022 Şubat’a büyüklüğünde satılık karı fiyatlarındaki artma hızında birinciliği bırakmadı.

Kentte, kasımda almanak bazda yüzdelik 78 küsurat satılık familya fiyatları, aralıkta yüzde 120, ocakta yüzde 141, şubatta ise yüzdelik 154 yükseldi.

Tamam bu artışın nedeni ne? Sozcu.com.tr adına CHP Sazak Milletvekili Ulvi Usta Başarır, Sazak Emlakçılar Odası Başkanı Sinan Canpolat ve Sazak İnşaat Müteahhitleri Birliği Derneği Başkanı Kenan Peker ile konuştuk.

‘VATANDAŞLIK ALABİLMEK İÇİN…’

CHP Mersin Ağacı Milletvekili Şanlı Kankızıl Başarır’ın Sözcü’ye verdiği bilgiye göre, Mersin Ağacı’deki satılık basamak fiyatlarındaki artışın önce nedeni talih genelinde çetin şekilde zamlanan yapım maliyetleri iken, ikinci neden ise Suriyeli sığınmacılar.

İnşaat maliyetlerindeki artışın serencam tıpkısı yılda yüzde 100’ü aştığını anımsatan Başarır, “Müteahhitler güzeşte sene 3 bin TL olan inşaat malzemesinin bu yıl 6 bin TL’ye çıktığını söylüyor. Maliyetlerdeki bu artım göz fiyatlarına da yansımış durumda” dedi.

Gayrı yandan, Sazak’in en aşkın mülteci kayran illerden biri olduğunu vurgulayan Başarır, “Ara Sıra Suriyelilerin konuşu durumu çok çığlık ve sokakta çadırlarda süregelmek zorundayken, bazıları ise yurttaşlık alabilmek için satılık göz talebini artırıyor. Bu de kentteki satılık evlerin fiyatını üst çekici yetişkin aynı ebat” diye konuştu.

Sazak’bile güzeşte sene 1500 TL olan kiralık evlerin bu yıl 2 bin 500-3 bin TL bandına yükselirken, satılık evlerin ise 600 bin liradan 1 milyon 200 bin liraya kadar çıktığı bilgisini veren Başarır, “Birkaç sene geçmiş kendi biriktirdiği para ve bankadan çekeceği emlak kredisi ile ev sahibi ihtimalî hoca, görevli, esnaf kesiminin imdi Sazak’da sülale sahibi olması neredeyse imkansız kuzuluk geldi” değerlendirmesinde bulundu.

ÇEKIŞME NEDENİYLE UKRAYNA’DAN KAFILE ALMAYA BAŞLADIK

Mersin Ağacı Emlakçılar Odası Başkanı Sinan Canpolat, kentteki satılık ev fiyatlarındaki korkulu artışta özellikle Suriyeli sığınmacıların etkisi olduğunu ancak yabancıların basamak fiyatları üzerindeki etkisinin Suriyelilerle vabeste kalmadığını anlattı.

“Şimdi tıpkı birlikte Rusya-Ukrayna savaşından sonraları Ukrayna’dan kafile almaya başladık” diyen Canpolat, “Mersin Ağacı herhangi bir ahit çok kafile alan ayrımsız site oldu. Başka illerdeki vatandaşlarımızdan gördüğü ilginin birlikte Rusya, İran ve Irak’tan bile arzu var. Yabancıların Sazak’deki göz bedel artışındaki payı yüzdelik 40 civarında” diye niteleyerek konuştu.

AKKUYU’DAHI ÇALIŞAN ACIMASIZ PERSONEL DE ETKİLİ

“Mersin Ağacı, bundan 10-15 sene geçmiş cesim aynı antant aracılığıyla yerleşmek mergup aynı şehirdi. Bunun nedenlerinden biri, ürün ve sebzenin burada üretiliyor olması ve kızgın olmasıydı. Tıpkı şekilde satılık ocak fiyatları üstelik ucuzdu” diyen Canpolat, yıllar ortamında Akkuyu Çekirdeksel Santrali’ye gelişigüzel yaşanan değişikliği şöyle anlattı:

“Yıllar geçtikçe şöyle bir bariyer yaşanmaya başlandı: 2-3 sene önceki Akkuyu Çekirdeksel Santrali’nde çalışan personel sayısı 2-3 bin dirilik iken zaman 20 binleri aştı. Moskof personelin aileleriyle birlikte Anamur’dan başlayarak sair ilçelere üstelik yayılması, tam ilçelerde bölük fiyatlarının artmasına el açtı.”

İMAR SORUNU VAR

“İkinci neden ise Mersin Ağacı’de kangren haline gelen imar planlarının yılan hikayesine dönmesi” diyen Canpolat, “Bu sorunun 5-6 yıldır sonuçlanması ve bakir bölük üretilememesi yeryüzü-talep dengesini etkiledi. Bu dahi fiyatları yukarı çeken koskocaman benzeri hareketli” dedi.

Mersin İnşaat Müteahhitleri Birliği Derneği Başkanı Kenan Peker üstelik Canpolat üzere mamure planındaki sorunlara meni etti.

“Öncelikle Mersin’da ev fiyatlarının artmasının umumi sebebi 1/5000’lik ümran planlarının Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden yıllardır geçmemesinden kaynaklanıyor” diyen Peker, şöyle bitmeme etti:

“Dünyada ve Türkiye’birlikte Covid-19 salgınından sonradan olan kıymet artışları Mersin’birlikte de yaşanmaktadır. Mersin Ağacı’de ümran durumu olan bölgelerde katmerli değer artışı söz konusu değil, bayındırlık sıfır bölgelerde murat çok ve üretim birkaç olduğundan yağlık fiyat artışı yaşanıyor.”

Bir farklı büyük nedenin da inşaat maliyetlerindeki artma olduğunu söyleyen Canpolat, kentteki kiralık ve satılık karı fiyatlarına ait ise şunları söyledi:

İNŞAAT MALİYETLERİ ÇOKÇA YÜKSELDİ

Öte yandan Canpolat, tıpkısı ayrıksı muhteşem nedenin da yapım maliyetlerindeki artım olduğunu söyledi ve kentteki kiralık ve satılık eş fiyatlarına ait ise şunları söyledi:

“İnşaat maliyetleri eskisi kabil değil, çokça yükseldi. İmarın olmayışı ve müteahhitin kazma çakamaması dahi ister kiralık lazım satılık ev fiyatlarını pahal şekilde artırıyor.

Kiralık 1+1 dairelerin genişlik düşük fiyatı bundan sonra 2 bin-2 bin 500 bandında. Güzeşte sene bu misil 1000 TL ila 1500 TL aralığında değişiyordu.

Satılık 1+1 dairelerin fiyatı ise tıpkısı yılda 400-500 bin TL’den 800-900 bin TL’ye ulaştı.

Şu zaman Mersin’birlikte oturulabilecek genişlik kotu daire, 20-25 yaşında olmasına karşın 300-350 bin teklik. Geçen sene ise 100-150 bin TL idi.

Periferi bölgesinde, Rusların yoğunlukta olduğu yerlerden 1+1 satılık daireyi 700 bin liradan süfli bulamazsınız.”
(Gamze Bal-Sözcü)

Satılık konut fiyatlarındaki çoğalma devam ediyor!

Sahillerde konut fiyatları uçuk!

İngiltere bölük fiyatlarında rekor artma

 

Share: