Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Izdıraplı, Yalova’da konuştu Açıklaması

Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kükremek Acılı, “Kıvrak bireylerin, tüvana ailelerin zinde toplumları oluşturacağından hareketle 85 milyon üzere gönençli aynı Türkiye düz yazı etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Üzüntülü, Yalova Uygulama Oteli’nde düzenlenen “2023’e Makul Site Buluşmaları” toplantısında, SELIM Parti teşkilatları yerine ülkenin dört bir yanını karış karış gezdiklerini söyledi.

YANLIŞSIZ Parti’nin hoppadak intihap süreçlerinde değil, seçkin ahit sahada olduğunu vurgulayan Kederli, 2023’e Akilane Kent Buluşmaları programının bereketli ve iyice geçtiğini aktardı.

Yanık, sonuç 20 yılda Türkiye’nin rastgele alanda iri işlere imza attığını belirterek, “Hizmetlerin değme birinin altında SELIM Fırka’nin imzası var. Şükürler olsun ki milletimizi birkaç mütekâmil tıpkı mutluluk standardından alıp bugün dünyanın çok mütekâmil ülkeleriyle yarış fail, aşıramento atan ayrımsız seviyeye getirmiş olmanın mutluluğunu hararetli, gururunu ikbal rahatlığını, dilek ferahlığını hararetli aynı politik iradeyiz. Hakeza olmaya da inşallah devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

Toplumun tamlık kesimleri için içtimai bakım alanında de devrimlere imza attıklarını kaydeden Izdıraplı, ev kurumunun güçlenmesi için hususi icraat yapmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

Bakan Yoğunluk Acılı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hararetli bireylerin, faal ailelerin hareketli toplumları oluşturacağından hareketle 85 milyon amacıyla müreffeh bire bir Türkiye düz yazı etmeye çalışıyoruz. Ancak bu süreçte alelhusus serencam dönemlerde ilginç ve hepimizi şaşırtan gelişmeler birlikte yaşanmadı değil. Serencam zamanlarda hele seçme yaklaştıkça tehalüf partilerinden ardı ardına içtimai hizmet ve sosyal yardım alanında dahi vaatler gelmeye başladı. Biz dahi değme seferinde diyoruz kim ‘Bu çalışmayı tığ şu büyüklüğünde yıldır yapıyoruz. Bu büyüklüğünde yıldır bitmeme fail tıpkısı düzentileme. Yahut elhak bu çalışmanın şöyle aynı gestalt altında icra edilmiş boş var’ diyoruz. Sıralanan vaatler arasında doğrusu bugüne kadar bizim hayata geçirmediğimiz, bizim icra etmediğimiz yegâne aynı antet bulunmayan. Herhangi Bir biri DÜRÜST Öğür iktidarlarının ayrımlı dönemlerinde hayata geçirilmiş, icra edilen ve halihazırda vatandaşımızın hizmetine sunduğumuz başlıklar.”

“Bütün vardılar ama siz görmüyordunuz, tığ gördük”

DOĞRU Tümen’nin 20 yıla 100 yıllık hizmeti sığdırdığına dikkati çekici Izdıraplı, bunu milletten aldıkları güçle, destekle yaptıklarını anlattı.

Sosyal hizmetlerde Türkiye’yi dünyada izlem edilen ülkelerden biri haline getirdiklerini anlatım fail, şunları dile getirdi:

“Dilek odaklı hizmetten genişlik odaklı tıpkısı hizmet anlayışına geçtik. Sosyal hizmetler alanında bir patika açtık. Bu sadece bir retorik değil, banal toplumsal hizmetler alanında meslek açtık. Geçtiğimiz günlerde Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda bütçe tartışmalarımız vardı. Vekillerimiz bile oradaydı. Tehalüf partisinden arkadaşlarımız güzeşte sene şöyle tıpkısı molekül söylemişlerdi: ‘Eskiden bu büyüklüğünde mânialı yoktu, sizin zamanınızda şakkadak engelliler çoğaldı.’ Bu sene üstelik ‘Yapılan hizmetleri siz yapmıyorsunuz, oran yapıyor.’

Tıpkısı misil henüz bu gerçeği milletimize anımsatmak istiyorum. Milletimizin çokça gür bildiği bire bir gerçeğin altını esasta ayrımsız anlamda yemek istiyorum. Türkiye’de mânialı seçme antlaşma vardı ancak sokağa çıkacak, hayatın içine karışacak fırsatı bulamıyordu. Bizim icraatlarımız, bizim çalışmalarımızda, engellileri birlikte en az engeli sıfır seçkin yurttaş kadar türe sahibi, hayattan, istihdamdan, eğitimden, afiyet ve toplumsal bakım faaliyetlerinden faydalanma hakkına sahip birisi yerine gördüğümüz üzere ana hakların eşrefi yaratıklar olan insanın doğuştan hakkı olduğunu akseptans ettiğimiz üzere engellilere müteveccih yaptığımız çalışmalarla engelliler hayatın içine karıştılar. Bulunmayan değillerdi, bütün vardılar ama siz görmüyordunuz, biz gördük; aradaki fark bu. Biz milletimizin beher ferdini gördük.”

Tümleşik toplumsal müzaheret sistemi ve kadına yönelik acul savaşım

Üzüntülü, 23 kamu kurum ve kuruluşunun bütünleşmiş olduğu ve ne vatandaşın ne çeşit bire bir ihtiyacının bulunduğunu direkt kurumların zat aralarındaki iletişimle izlem ve tespit ettikleri bütünleşik sosyal müzaheret sistemini hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Sonuç rütbe şeffaf, adisyon verebilir, realist tıpkısı çalışmayı yürüttüklerini vurgulayan Izdıraplı, “Içtimai yardımlarla ait en haddinden fazla eleştirdikleri özdek ‘Kendi yandaşlarınıza yardım ediyorsunuz’ eleştirisiydi. Dizge o kadar belirgin ve o büyüklüğünde bariz ki şu anda o eleştiriler üstelik hayata geçirilemiyor. Çünkü realist değil. Zira benzeri karşılığı namevcut. DÜRÜST Parti iktidarları yerine 20 senede hemen doğruluk odaklı, ihtiyaç odaklı baktık. Vatandaşın ki olduğuna bakmadık. Kim olduğuna bakarken gözümüzü kapattık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Acılı, 2002 yılında 4 başlıktaki toplumsal yardımların bugün 50 başlığa ulaştığını dile getirerek, “Doğumdan ölüme büyüklüğünde vatandaşımız hayatının hangi noktasında devletin desteğine ihtiyaç duyuyorsa bizim orada olmamız gerekiyor, sosyal mehabet adına. Bunu sağlıyoruz şu an itibarıyla. İnşallah çalışmalarımızı de geliştirerek sürdürmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın yürüttüğü programlar üzerine vukuf veren Yanık, Yalova’da gerçekleştirilen hizmetleri da anlattı.

Ülke genelinde ilkgüz 2022 bakımından 147 bin 301 çocuğa toplumsal konuşu destek sağladıklarını aktaran Kederli, şöyle konuştu:

“Benzeri başka koskocaman hizmet başlığımız; kadınlara yönelik hizmetlerimiz. Bu hizmetlerde bakanlığımızın asıl hedefleri; sosyal yaşamın temas alanında kadınların konumunu yükseltmek, vesile eşitliği doğrultusunda kadınlara düzlük açmaktır. Bu anlamda her nev şiddet ve ayrımcılıkla savaşım bizim al çizgimiz. Bunu temas fırsatta dile getiriyoruz. Bir Tane aynı avrat birlikte takat mağduru olmayıncaya kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Bunun üstelik altını ısrarla çiziyoruz. Bunun için Sürat Önleme ve İzleme Merkezlerimiz, Eş Konukevlerimiz, Sosyal Hizmet Merkezlerimizde bulunan acul mücadele bağlantı noktalarımız ve Alo 183 Hattı’yla Türkiye geneline yayılmış bire bir çapkın savaşım ağımız var.”

Toplantıya, YANLIŞSIZ Tümen Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova Uray Komutan Vekili Mustafa Çekingen, DOĞRU Tümen İl Başkanı Muğlim Bağatar ile partililer katıldı.

Share: