Fed repo oranını üçüncü öğün 75 temel puan artırdı: (2)

ÇAKER Form Bankası (Fed), bu yıla ait şişkinlik tahminini yükseltirken tahaccüm beklentilerinde kötü taraflı sert ayrımsız revizyona gitti.

İki dönme süren Federal Degaje Etraf Komitesi (FOMC) Toplantısı’nın arkası sıra Fed’den yapılan açıklamada, sonuç göstergelerin umumi kazançlı faaliyetlerin ölçülü tıpkısı büyümeye belen ettiği belirtildi.

Açıklamada, istihdam kazanımlarının sonuç aylarda cıvıl cıvıl olduğu ve avarelik oranının düşük kalmaya devam ettiği aktarıldı.

Enflasyonun salgın, yükselen enerji fiyatları ve elan degaje fiyat baskılarıyla ilgili yeryüzü ve irade dengesizliklerini yansıtarak faziletkâr kalmaya bitmeme ettiğine ilgi çekilen açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının üstelik insanca ve kazançlı zorluklara hastalık olduğu kaydedildi.

Açıklamada, çekişme ve buna sınırlanmış olayların para şişkinliği üzerinde üst taraflı katma aynı tartı oluşturduğuna ve küresel soylu erki hareketlilik üzerinde sıklet yarattığına dikkat çekildi.

Fed’in açıklamasında komitenin pahalılık risklerine karşı berenarı “titiz” olduğunun altı baştan çizildi.

Açıklamada, 75 baz puanlık ürem artışının yanında Komitenin mayıs ayında duyurduğu dengelem tasgir planı doğrultusunda elindeki Hazne tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri azaltmaya bitmeme edeceği aktarıldı.

Komitenin, enflasyonu yüzdelik 2 hedefine düşürmeye çokça azimli olduğu belirtilen açıklamada, mal politikasının makul duruşu değerlendirilirken, hesaplı görünüme ilişik gelen bilgilerin etkilerinin izlenmeye devam edileceği yinelendi.

Açıklamada, Komitenin hedeflere ulaşmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması yerinde, mülk politikasının duruşunun akla yatkın şekilde ayarlamaya amade olacağı kaydedildi.

Enflasyon tahmini yükseldi, nema beklentileri sert düştü

Ekonomiye ilgilendiren tahminlerini de açıklayan Fed, bu yıla ilgili pahalılık tahminini yükseltirken, büyüme beklentilerini düşürdü.

Fed’in tahminlerine göre, bu yıla ilgilendiren enflasyon (PCE enflasyonu) tahmini yüzde 5,2’den yüzdelik 5,4’e yükseltildi. Para Şişkinliği tahminleri 2023 amacıyla yüzdelik 2,6’dan yüzdelik 3,1’e çıkartılırken ve 2024 üzere yüzde 2,3’ten yüzde 2,2’ye çekildi.

Fed’in izlem ettiği şişkinlik göstergesi olan PCE enflasyonu beklentisi 2022 amacıyla yüzde 5,2’den yüzde 5,4, 2023 amacıyla de yüzdelik 2,6’dan yüzdelik 2,8’e ve 2024 amacıyla üstelik yüzde 2,2’den yüzdelik 2,3’e çıkarıldı.

Değişken erke ve azık fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyona ilişik tahminler dahi bu sene amacıyla yüzdelik 4,3’den yüzde 4,5’e ve 2023 için yüzde 2,7’den yüzdelik 3,1’e çıkarılırken 2024 için yüzde 2,3 kendisine çakılı bırakıldı.

KÖLE ekonomisinin bu yıla ilişik tahaccüm tahmini ise anif aynı revizyona gidilerek yüzde 1,7’den yüzdelik 0,2’ye düşürüldü. Mutluluk ekonomisinin 2023’e ilişik büyüme tahmini bile yüzde 1,7’den yüzdelik 1,2’ye ve 2024 yılı beklentisi yüzde 1,9’dan yüzdelik 1,7’ye indirildi. MEMLUK ekonomisi için uzun vadeli tahaccüm beklentisi ise yüzde 1,8 olarak korundu.

İşsizlik oranına ilgilendiren tahminler dahi bu yıl üzere yüzdelik 3,7’den yüzde 3,8’e, 2023 amacıyla yüzde 3,9’dan yüzde 4,4’e ve 2024 üzere yüzde 4,1’den yüzdelik 4,4’e yükseltildi.

Fonlama oranına ilgili medyan beklenti 2022 için yüzdelik 3,4’den yüzdelik 4,4’e, 2023 amacıyla yüzde 3,8’den yüzdelik 4,6’ya ve 2024 üzere yüzde 3,4’den yüzdelik 3,9’a yükseltildi. Detaylı dönüş averaj repo beklentisi ise yüzdelik 2,5 adına çakılı bırakıldı.

Kovid-19 krizinde toparlanan ABD ekonomisi, güzeşte yıl yüzde 5,7 ile 1984’ten bu yana en cıvıl cıvıl büyümeyi göstermişti.

Öte yandan, dünyanın ciharıyek yanındaki hat bankaları enflasyonla uğraş üzere harekete geçerken, İngiltere Minval Bankası’nın da perşembe günü ürem oranlarını yine yükseltmesi bekleniyor.

Para politikası yapıcıları, çok hastalıklı bir tepkinin enflasyonun efdal kalmasına yol açabileceği, enflasyona karşı çok anif ayrımsız duruşun ise bir resesyonu tetikleyebileceği ikilemiyle yüz yüze bulunuyor.

Share: