Fed ürem kararını açıkladı! üst üste beşinci defa artırıma gidildi

ESIR Eşkal Bankası FED, getiri kararı amacıyla ilk toplantısına dün başladı. Toplantı zaman de devam etti. FED’in toplantısının zaman sona ermesinin peşi sıra getiri kararını kamuoyu ile paylaşması bekleniyordu. Beklendiği kabilinden de oldu ve FED,75 temel puanlık artırıma giderek faizi 3,00-3,25 seviyesine yükseltti. FED’in bu adımı, tutum otoriterleri tarafında üstelik ‘muhtemel karar’ yerine yorumlandı.

DOLAR, DÜNÜ ASAP YÜKSELİŞLE TAMAMLADI

Dolar/TL mazi haset sonuç aylardaki seyrini bozmadan kapalı aynı artışla tamamlarken, zaman düne göre hafif aynı çöküntü görülüyor. Sabah saatlerinde dolar/TL 18,31, euro/TL 18,18 seviyesinden prosedür gördü.

KUL TAHVİLLERİ HAREKETLENDİ

Mazi dolara cebin yüzde 0,4 oranında gerileyen Japon Yeni bu seyrine devam ederken, euro/dolar paritesi baştan 1 ciddi eşiğinin altına inerek 0,990 seviyesinde işlem görüyor. Esbak günü yüzde 0,40 yükselişle 1.312,9 seviyesinden bütünleyen Bloomberg Dolar Endeksi rekor seviyesine yaklaşırken, ESIR tahvilleri dahi Fed’in getiri kararı öncesinde hareketlendi. ABD 2 yıllıkların getirisi Ilk Teşrin 2007’den sonradan ilk kez yüzdelik 4’ün üzerine çıkarken, 10 yıllıklar geçmiş yüzdelik 3,60 ile Nisan 2011’den bu yana arz erdemli seviyeyi görmesi sonrası bugün yüzdelik 3,56’de dengelendi.

DOLAR ENDEKSİ 20 YILIN ZİRVESİNDE

Küresel çapta dolar talebinin güçlenmeye devam etmesiyle, dolar endeksi 20 yılın zirvesine çıkarken, Avrupa’üstelik 10 yıllık tahvil faizleri Almanya’da yüzdelik 1,96 ile Eş 2014’ten, İtalya’dahi yüzde 4,24 ile Mabeyin 2013’ten, Fransa’bile ise yüzdelik 2,51 ile Temmuz 2018’den bu yana sunu faziletli seviyeyi gördü.

ALTINDA TOPARLANMA YAŞANDI

Ilkgüz ayının başından bu yana FED’in açıklayacağı getiri kararının baskısı altında artan zer ise dünden bu yana kendisini toparlama yönünde hareket etmeye başladı. Ons altın şu sıralar 1.674 dolardan, gram değerli bile 978 liradan prosedür görüyor.

Chicago Mal Borsası’nda muamelat gören Son Teşrin vadeli buğday kontratlarının fiyatı yüzde 5’e vasıl aynı artma yaşarken, mısır vadelileri dahi yükseliş gösterdi. Bitcoin’da 19 bin doların altı görülürken, Çin’birlikte çıpa cevheri vadeli işlemleri, KÖLE minval bankası Fed’in beklenen nema artırımı öncesinde global dinginlik korkularının mali piyasalara bilgili olmasıyla iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

EMTİA TALEBİNİN AZALABİLECEĞİ ENDİŞESİ VAR

Analistlere bakarak dalan bankaları eliyle mütezayit servet politikası sıkılaştırmasının dünya ekonomisini resesyona sürükleyebileceği, mal talebini azaltabileceği ve toptan ticareti yavaşlatabileceği endişeleri zımnında finans piyasalarında yüklülük bilge.Share: