Fındık fiyatları yükselişe geçti

Erkin piyasada akıbet 2 aydır 47 liralık seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatı sene sonu yaklaşırken 1.5 liralık yükselişle 48.5 TL’yi gördü.

Başıboş piyasada bakir sezona 47 TL’den başlayan fındık fiyatı, çokça sürmeden gerilemeye başlamış güzeşte hafta 45 TL’ye büyüklüğünde düşmüştü. Fındık fiyatı bu haftayı ise yükselişle kapatarak 48 ila 48.5 aralığında seyrediyor.

Giresun’un tarihi Fındık Pazarı’nın esnaflarından Mustafa Kankaya fındık fiyatının önümüzdeki haftalarda aynı hacim elan terfian TMO’nun hava fiyatını yakalamasından umutlu olduklarını belirterek “Zaman itibarıyla erkin piyasada Giresun kalite 48 ila 48.5 TL ortada, levant kaliteyi ve katmerli fındığı ise 43 TL’den alıyoruz. Sezona 47 liradan başlayan fındık fiyatı aynı mesafe 45 TL’ye büyüklüğünde gerilemişti. Fakat yaklaşık 2 aydır 47 liralık seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatında sonuç 1 gündür üst akıllıca bir kıpırdama oldu. Şuanda 1 ila 1.5 TL arasında bire bir yükselişle 48 TL’nin üstünde azrail buluyor. Giresun nitelik fındık 48.5 TL’den alınırken, levan nitelik ve katmerli fındık ise 43 TL civarında” dedi.

Avrupa’daki enerji krizi fındık ihracatını etkiledi

Fındık fiyatını arz ve arzu belirleyecek olsa üstelik aynı cirim daha terfian TMO’nun gurur fiyatını yakalayabileceğini da tamlayan Kankaya, “Ebetteki fındık fiyatını yöre kısaltmak çok print zira fiyatları belirleyen genişlik ve taleptir. Bu ülkemizin fındık rekoltesine ve ihracatımıza muadil anlamına geliyor. Bu duruma göre güzeşte yıl ülkemizin kabuklu fındık ihracatı 300 bin titrem iken bu yılki dış satım rakamımız 275 bin ton civarında. Güzeşte yılın bu aylarına göre ihracatımız az buçuk geride kabil görülüyor. Buna karşılık ait bakanlığımızın açıkladığı rekolte ise, 762 bin ton kendisine belirlendi. Nedeniyle rekoltemiz bire bir geçmiş yıla göre tıpkı cirim ilerde amma ihracatımız ise tıpkı miktar geride. Bu da fiyatların yeryüzü ve tilmiz bakarak istediğimiz seviyelerde olmadığının nedenini ortaya koyuyor. İhracatın az buçuk düşük olmasının nedeni ise elbette dünyada yaşanan toptan iktisadi kriz ve özellikle Avrupa ülkelerindeki erke krizi etken olmuştur” diye niteleyerek konuştu.

Üreticinin elinde yüzde 30 civarında fındık kaldı

Üreticinin elinde yüzdelik 30 seviyelerinde fındık kaldığını bile kaydeden Kankaya “Ilkgüz ayı itibarıyla müstahsil satışlı fındık 250 bin ton civarındaydı. Bu rakamın içerisinde teşrinievvel ve son teşrin ayları yok. Bu ayları bile hesaka kattığımızda tahmini adına üreticinin elinde yüzde 25 ila 30 bandında fındık kalmıştır diyebiliriz. Bu üreticilerimizde aciliyeti olmayan az buçuk daha fındık fiyatının yükselmesini düş eden üreticilerimizdir” dedi.

Öte yandan ara sıra üreticilerde ellerinde mevcut fındıkları 50 liraya kadar yükselmesi halinde satacaklarını belirttiler. – GİRESUN

Share: