Fırat Kalkınma Ajansı’ndan istihdam seferberliği

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), TRB1 bölgesindeki süreduran karı ve gençlerin istihdama katılımlarını ulaşmak için, Mesleksel Terbiye ve İstihdam seferberliği başlatıyor.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ruh gösteren Fırat Kalkınma Ajansı’nın yararlanıcı, Çalışma ve Toplumsal Asayiş Bakanlığı SU ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın sözleşme makamı olduğu çalışmayla istihdam için çalışma başlatıldı.

İstihdam, Eğitim ve Içtimai Politikalar Sektörel Operasyonel Programı (İESP SOP) dahilinde Avrupa Birliği marifetiyle desteklenen “TRB1 Bölgesindeki Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu” operasyonu çerçevesinde, avrat ve gençlerin istihdama katılımının sağlanmasına müteveccih düzenlenen mesleksel eğitim kursları için başvurular alınmaya başlandı.

FKA’nın himmet alanındaki Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’deki etkisiz kadınlar ile gençlerin aksiyon gücü piyasasına karışma olmalarını uydurmak ve mesleki becerilerini artırmak için geliştirilen mesleki eğitimler Avrupa standartlarında hem kuramsal hem üstelik kılgısal yerine verilecek.

Programlardan yararlanan herhangi bir bireyin kamu yönleriyle gelişim hayatına girmeye hazır ağıl getirilmesi üzere katılımcılara mesleki eğitimlerin birlikte beceri geliştirme eğitimleri, heveskâr kariyer danışmanlığı ve ruhsal danışmanlık hizmetleri dahi sağlanacak.

Yetişek programlarına katılarak, programları başarıyla bütünler kursiyerlerin MYK Mesleksel Ehliyet Belgesi ve Europass Şehadetname Eki Belgesi alma hakkını elde edeceği mesleki eğitimlerin böylelikle kursiyerlerin aksiyon bulma ve işe kaşkariko sürecine üstelik destek verilecek. Umumi esenlik sigortası primleri veya hisse senedi kazası meslek hastalığı sigorta primlerinin ödeneceği eğitimler çerçevesinde kursiyerlerin muvasala, kemirmek üzere farklı masrafları de karşılanacak.

İş dünyasının beklentilerini karşılayacak gelişim gücünün yetişmesine ulama sağlayacak olan mesleksel eğitim bilimi programları tıpkısı zamanda TRB1 bölgesindeki kadınların ve gençlerin hareket ve meslek sahibi olmalarına punt sağlayacak.

Her tıpkısı ilde proje çerçevesinde yapılan gerekseme analizine ve gelen taleplere göre açılacak olan mesleki eğitimlere katılmak isteyenler başvurularını proje web sitesi http://www.kadinvegencistihdam.org web sitesi üzerinden yapılabilecek. – MALATYA

Share: