Fransa: İsrail Gazze’deki ablukayı kaldırmalı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Mısır’ın arabuluculuğu ve Birleşmiş Uluslar (BM) ile Katar’ın desteğiyle sağlanan arabuluculuğu takdirle karşıladığını açıkladı. Açıklamada, henüz çok gerginlik ve sivil ölümlerin olmaması için taraflara yükümlülüklerine uymaları çağrısı yapıldı.

‘Gazze’ye muvasala kalıcı namına açılsın’

Açıklamada, Fransa’nın sivillerin hölümünden sıkıntı duyduğu belirtilerek, insanca yardımların, akaryakıt girişinin birlikte yaralıların ve hastaların acul şekilde transferlerinin yapılması üzere Gazze’ye erişimin kalımlı adına açılması çağrısında bulunuldu.

İsrail’in ablukayı kaldırmadan Gazze’de daimi ayrımsız istikrarın sağlanmayacağına değinilen açıklamada, Fransa’nın, Avrupalı ve lehçe ortaklarıyla adil ve temelli aynı barışın oluşması için “siyasal ufku” yeniden organizasyon ika çabalarını sürdüreceği söylendi.

İsrail’in Gazze saldırıları

İsrail, akın hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma namazı haset Gazze’deki İslami Cihad’a ilişik olduğunu sav ettiği hedeflere atak başlatmıştı. Saldırılar konusunda Gazze’den İsrail yönüne aynı dizi film roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 çocuk ve 4 kadının saha aldığı 44 can ahiret yolculuğu etmiş, İsrail tarafındaysa herhangi bir ahiret yolculuğu yaşanmamıştı.

Etraf beyninde Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan ateşkes 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

Sisi,İsrail Başbakanı Lapid’le Gazze ateşkesini konuştu

 

İsrail, Gazze’den bilahare Günindi Şeria’da dahi yıkıma başladı

 

İslami Cihad’dan Gazze’deki mütareke üzere izah

 

BM ve BENDE Gazze’deki ateşkesi destekledi

 

İsrail ve Gazze’deki İslami Cihad arasındaki mütareke uygulamaya girdi

 

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres çekirdeksel müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

Share: