GAZİANTEP – “34. GAPSHOES Arsıulusal Ayakkabı, Çedik ve Canip Sanayi Yaz Fuarı” açıldı

Gaziantep’te planlı “34. GAPSHOES Arsıulusal Pabuç, Terlik

ve Yan Uran Yaz Fuarı”, kapılarını ziyaretçilere açtı.

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Vekil Yardımcısı Hasan Büyükdede, Gaziantep Uran Odası (GSO), Gaziantep Kunduracılar Odası, KOSGEB, Türkiye El Ayakkabıcılar Federasyonunun destekleriyle Orta Doğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarın açılışında, Gaziantep’in üreten tıpkısı şehir olduğunu söyledi.

Kentin seçme güzeşte aktarılma kazançlı anlamda büyüdüğüne değinen Büyükdede, Türkiye’nin, pabuç üretiminde önder ülkelerden biri haline geldiğini rapor etti.

Büyükdede, şöyle konuştu:

“Ülkemizde 2021 yılında cilt ve kap ürünleri ihracatının yüzdelik 57’lik bölümünü başmak ihracatı oluştururken bu derece 2022 yılının evvel 10 ayında yüzdelik 59,3 adına gerçekleşmiştir. Türkiye 2001 yılında ayakkabı ihracatında 32. iken 2021 yılında 19. sıraya yükselmiştir. Salgının ardından Rusya- Ukrayna savaşından etkilenen Avrupa ülkelerinin istihsal için rotalarını Türkiye’ye çevirmesi, Türkiye’yi ayakkabı üretiminde hava merkezi haline getirmiştir. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa’daki iri ayakkabı firmaları Türkiye’ye yönelmiş ve böylecene ilk kez ayakkabı ihracatımız 1 milyar doların üzerine çıkmıştır.”

Gaziantep Valisi Davut Gül ise kentin pabuç üretimi alanında adından sık sık alay ettirdiğini dile getirdi.

Üreticilerin daha şişman pazarlara boşalmak istediğini tamlayan Gül, “Bundan Sonra eskimemiş pazarlara ihtiyaç var. Zira daim gelişen ve büyüyen kentin üreticileri var. Kombinasyon uran bölgesine sunulan desteklerle bu üretim henüz da artacak inşallah.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra tören düzeni üyeleri, açılışını yaptıkları fuarı gezdi.

Programa, YANLIŞSIZ Tümen Gaziantep Saylav Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Delicesine, Şahinbey Belediye Reisi Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Endüstri Odası Başkanı Adnan Ünverdi ile iş insanları katıldı.

İtalya, Almanya, Suriye, Irak, İran’ın birlikte Türkiye’deki bir nice kentten iştirak gösteren 350 firmanın 1250 ayraç ürününü sergileyeceği fuar 10 Aralık’ta sona erecek.

Share: