Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa’da Diyanet’e sınırlanmış kurumlarda yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı

Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa’da, İçişleri Bakanlığı Kıran ve Ivedili Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğiyle “Zelzele Ajanda, Çök Tertip Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Gaziantep’in Şahinbey ilçesindeki Hoşgör Kur’an Kursu’nda düzenlenen tatbikatta, Vali Davut Gül ve öğrenciler, deprem anı, boşaltma ve toplanma alanı uygulaması yaptı.

Kilis

Kilis’te Mehmet Cerbezeli Leyli Kur’an Kursu’nda yapılan tatbikata, Ilbay Recep Soytürk, İl Müftüsü Abdurrahman Mecnunca, AFAD İl Müdürü Misyon Vukuf ile ağırşak öğretici ve öğrencileri katıldı.

Senaryo gereği katılımcılar, “çök, rejim, tutun” yöntemini uyguladı, biricik ara halinde toplantı alanına gelerek tatbikatı tamamladı.

Şanlıurfa

Şanlıurfa’daki manevra, 605 Kur’an kursunda 16 bin 434 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

İl Müftülüğünden yapılan açıklamaya bakarak, Haliliye Kur’an Kursu ve Eğitim Bilimi Merkezi’nde düzenlenen “Yer Sarsıntısı Anı ve Tahliye” tatbikatında, itfaiye, sağlık, AFAD ve UMKE ekipleri hazır bulundu.

Binalarda kâin öğrenciler “çök, olta, tutun” uygulaması yaptı, ardından AFAD, UMKE ve sağlık ekiplerinin eşliğinde tahliye gerçekleştirildi.

İl Müftüsü Ramazan Tolan, tatbikatın çok mehabetli olduğunu belirterek deprem simultane ve sonrasında nasıl davranılması gerektiğinin dirimsel ehemmiyet taşıdığını kaydetti.

Share: