Gaziantep yerli haberleri… Gaziantep’e seyyah akını

Gaziantep’e turist akını

GAZİANTEP – Natür, tarihi ve ekin turizminde akla evvel mevrut iller ortada vadi alan Gaziantep, yaz mevsimini aratmayan sonbaharda birlikte evcil ve ecnebi turistlerin aheste ilgisini görüyor.

Rumkale, Hazreti Ukkaşe Türbesi, Gaziantep Kalesi, Zeugma Mozaik Müzesi, tarihi bakırcılar çarşısı, tarihi han ve hamamları gibi natürel, tarihi, dini ve kültürel güzellikleri ile gözde turizm merkezleri arasında kayran alan Gaziantep, Teşrinievvel ayında dahi yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Mekân illerden ve değişik ülkelerden kente gelen turistler, kavrulmuş, baklava ve antep fıstığı gibi dolay mutfağına ilişik lezzetlerini birlikte tatma fırsatı yakalıyor. Yüzlerce, binlerce kilometre uzaktan kente mevrut turistler, haftanın 7 günü tarihi tarihi çarşı, müze, ve dirim alanlarını dolduruyor. Yaz mevsimini aratmayan baharat ortasında hamam havaları punt bilici turistler, acun tarihine mum markajcı ve ayakta kalmayı başarabilen kıymetli eserler ile bölgenin tabii güzelliklerini yakından görebiliyor. Gaziantep’e kestirmece 4 bin kilometre uzaklıktaki Danimarka’dan mevrut Jens Jensen, “Danimarkalıyım, Gaziantep’i gezmeye geldim. Çokça nazik ve fena hâlde benzeri kent. Gaziantep fıstığı çokça güzel, haddinden fazla seviyorum. Danimarkalıyım, Gaziantep’i gezmeye geldim. Çok iri ve domuzuna tıpkısı site” dedi.

İstanbul’dan Gaziantep’e geldiğini belirten Heyecan Danışman “Havaların serinlenmesiyle alay malay Gaziantep’e kısa bir seyahat beğenmek istedik. Gelmişken lezzetlerini ve tarihi yerlerini gördük. Yanımda katiyetle bağış götüreceğim” şeklinde konuştu. Diyarbakır’dan gelen Sümeyye Erzakçı, “Gaziantep’e gezmeye geldik. Buranın domestik lezzetlerini tattık, yetişkin tarihi yerlerini gezdik. Şehirde baharatlar dahi haddinden fazla iyicene” ifadelerine yer verdi.

Kahramanmaraş’ta dişçi olduğunu kaydeden Ünal Eker Sular ise, “Gaziantep’te kale ve çevresi ile Almacılar Pazarını gezdim. Gaziantep’in tahammülfersa ayrımsız seyyah kültürü var. Rastgele tip sektörde kent mütekâmil. Burayı çokça seviyorum, sık sık ziyaret etti.

Gaziantep yöresine ilişkin ürünlerin vadi aldığı Almacı Pazarı’nı gezen ve ismini iptila eden turistlere ise barhana rehberi ismin nerden geldiğini anlattı.

Share: