Gaziantep’teki gidiş geliş kazasına müdahil otobüsün şoförünün müddeiumumilik ifadesi Açıklaması

Gaziantep’te kaymakamlık işleyen araca müdahale edenlere çarpan gelgeç otobüsünün şoförünün ifadesi ortaya çıktı.

Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu’nun Nizip bölümünde mazi meydana gelen kazaya ilgilendiren düzenlenen anket kapsamında savcılıkta rapor veren otobüs şoförü A.M, kısaca 5 yıldır otobüs şoförlüğü yaptığını söyledi.

İstanbul’dan 19 Ağustos 2022 Cuma Namazı haset saat 19.00 sıralarında akıntı ettikleri 33 SR 157 plakalı otobüs ile Diyarbakır’a tutum halinde olduklarını, otobüsü ayrıksı çoban arkadaşı V.Ö. ile kullandığını anlatan A.M, şöyle bitmeme etti:

“Saat 10.00-11.00 sıralarında Nizip’te bire bir tesiste esasen mola verdik. Koyuverme esnasında otobüsün sürücü koltuğuna geçtim. V.Ö. ise yeniden istirahate ayrıldı. Tamlık bilememekle bu arada 100-110 kilometre tezce seyir halindeydim. Tamlık seyahat esnasında yanımızda muavinimiz B. bulunmaktaydı. B. birlikte açıklık meydanlık istirahate çekildi amma en üst tesislerde o da benimle bu arada uyanıktı. Ben otobüs sürüşünü yaptığım tam muavinimiz B. dahi anımsadığım kadarıyla yolcularımızla ilgileniyordu. Bu şekilde kısaca 15 kilometre ilerledikten sonradan ayrımsız ilçe olduğunu gördüm. Kez üstünde modelini anımsayamadığım 3-4 araba, bire bir itfaiye, tıpkısı ambulans vardı. Anladığım kadarıyla aynı kaza olmuştu fakat kaymakamlık aracını ve kazayı yekpare anımsayamıyorum.”

Güven şeridinin lahzada birlikte bulunan birinci sağlıklı şeritte ilerlediğini anlatan M.A, şunları kaydetti:

“Kararlama 20-30 metre kaldığında önümde ilçe işleyen araçları, ambulansı ve itfaiye aracını fark ettim. Bu araçları 20-30 metre kala görmüş olma nedenimi şu zaman açıklayamıyorum. Ancak öğün biraz virajlıydı ve gittiğim şeritte belli belirsiz tepelik vardı. Belki dahi bu nedenle araçları ve kazayı görmemiş olabilirim. Ancak uykulu değildim ve yolda hatırladığım kadarıyla uyarma levhası ve reflektör bulunmamaktaydı. söz konusu araçları gördükten sonraları frene basıp basmadığımı hatırlamıyorum. Çünkü fren mesafesinde değildim. Frene bassam birlikte otobüs durmayacaktı. Bu nedenle direksiyonu sola kırmayı yeğleme ettim. Belki bu şekilde kazadan kaçış ihtimalimiz olacaktı. Henüz sonraları otobüs temas araca itfaiyeye ya birlikte ambulansa çarptı mı hatırlamıyorum. en son baktığımda otobüsün yan yatmış olduğunu gördüm. Gerçekleşen ilçe ve mevt eden ile yaralanan insanlardan ötürü haddinden fazla üzgünüm. Yaşanılan olayın gerçekleşmesinden ise kendimin ölmesini yeğleme ederdim.”

Taşıtçı A.M, kazaya engel olamadığı için çokça nadim olduğunu bile belirtti.

TAG Otoyolu’nun Nizip bölümünde evvel meydana gelen kazalarda, aralarında 3 esenlik görevlisi, 3 itfaiye aracı personeli ve 2 matbuat mensubunun bulunduğu 15 can yaşamını yitirmiş, 31 kişi de yaralanmıştı.

Share: