Gaziray Projesinde sınav sürüşü yapıldı

Gaziantep’te 4 bilyon TL’lik envestisman ile 25.5 kilometrelik güzergahta yapılan Gaziray projesinde test sürüşü yapıldı

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi teşrikimesai ile kısaca 4 milyar teklik yatırım ile yapımı süren Gaziray projesinde imtihan sürüşü yapıldı Gaziantep site merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak kent içi trafiğine kan aldıracak proje ile 25,5 kilometre güzergahta 2 nüsha hızlı katar hattı ve 2 nüsha banliyö hattı gelmek amacıyla 4 hatlı elektrikli ve sinyalli demiryolu hattı gerçekleştiriliyor. 16 nüsha istasyon, mecmu uzunluğu 5,5 km olan 2 sayı haris-kapa tünel, 1 sayı köprü, 12 adet ast/ dip argıt ve 26 skor küşat mensur edilen Gaziray’da kullanılacak Elektrikli Şimendifer Setleri ise yerli ve milli imkanlarla üretiliyor.

Projenin yapı yeri ve durak inşaatlarında yapılan incelemenin ardından Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Atmaca, Ak Parti Gaziantep milletvekillerinin bile katılımıyla Gaziray Adliye-Gar hattında sınav sürüşü yapıldı.

Başarılı benzeri şekilde sınav sürüşü yapılan yolun ise gerçekleştirilecek serencam çalışmaların ardından ise hizmete açılması planlanıyor.

Öte yandan, Gaziray projesi ile entegre yerine yapılan Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı demiryolu projesi ile mevcutta 361 kilometre olan Sazak-Adana-Osmaniye-Gaziantep arasındaki vuzuh projenin tamamlanması ile ara 312,5 kilometreye, seyahat süresi ise 2 saat 15 dakikaya düşecek. – GAZİANTEP

Share: