Giresun’da bu posta fındık değil kivi hasadı hazırlıkları başladı

Giresun’da üreticilerin fındıktan sonradan en kocaman uyuşma kaynağı haline gelen kivi için hasat öncesi hazırlıklar başladı.

Fındığa mülhak dirimlik olarak 650 dekar alanda 2 bin titrem kivi rekoltesi muhtemel Giresun’da kivi hasadı öncesi Giresun İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü üreticilere uyarılarda bulundu.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Kivinin zamanında hasat edilmesi çokça önemlidir. Hasat öncesi hasat tarihinin belirlenmesinde arz kocaman usul, meyvedeki suda çözünen ark bap (SÇKM) miktarının tespit edilmesidir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve gerekse İlçe Müdürlüklerimizdeki maharet elamanlarca bakılmaktadır. Hasatta kivi meyvesinin sap kısmı semere dibinden koparılmalı, ürün sapı ağaçta bırakılmalıdır. Aksi halde kasalarda meyvenin zedelenmesine etmen kabil. Hasat mümkünse sabahın erken saatlerinde, yağmursuz ve serin tıpkı zamanda yapılmalıdır. Erken hasat, semere lalüebkem ve aromasının cemi oluşmasına engel olan bire bir durumdur ki bu meyvenin kalitesini aksi etkiler, mütemmim beğenisini düşürür. Geç hasat ise meyvenin manav ömrünü kısaltır ve istenmeyen bir durumdur. Hasat sonrası kiviler açıkta ve güneşe maruz kalacak alanlarda bekletilmemeli, tezelden pazara sunulmalı yahut bekletilecekse sevimsiz hava deposunda saklanmalıdır. Giresun ilimizde kısaca 650 dekar alanda kivi üretimi yapılmakta olup, 2022 yılı kitap rekoltesinin 2 bin ton olacağı hesap pusulası edilmektedir” denildi. – GİRESUN

Share: